Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ryszard Bolesławski

Ryszard Bolesławski

 
zwiń

 • 1889. 02. 04
  Data urodzenia
  Dębowa Góra k/Skierniewic
 • 1909. 02. 16
  Debiut teatralny
  jako Oficer w "Trzech siostrach" A. Czechowa
 • 1937. 01. 18
  Data śmierci
  Hollywood (USA); pochowany na Calavary Cementary

Właśc. Srzednicki. Jako dziecko wraz z matką znalazł się w Odessie. Od 1906 r. brał udział w przedstawieniach amatorskich. Po maturze (1907) rozpoczął studia na kursie morskim w odeskiej Wyższej Szkole Technicznej; jednocześnie rozpoczął występy w rosyjskich trupach teatralnych. W 1908 r. rozpoczął studia w MChT. W następnych latach występował w szeregu wybitnych przedstawień tego teatru; po utworzeniu w 1912 r. Studia MChT znalazł się w jego zespole i zadebiutował jako reżyser. Po powrocie do Polski został zaangażowany przez A. Szyfmana (1920) na stanowisko reżysera T. Polskiego i Małego, w którym przygotował siedem premier; większość z nich okazała się sukcesem. W 1921 r. wyjechał do Berlina, gdzie grał, reżyserował, występował i nauczał. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie został reżyserem teatru miniatur M. Kuzniecowej, z którym to zespołem wyjechał do USA i występował z nim do końca 1922 r., a następnie do czerwca 1923 brał udział w amerykańskim tournee MChT. W 1923 r. został szefem studia aktorskiego, w którym propagował metody pracy stworzone przez MChT. Wśród jego uczniów był m. in. Lee Strasberg. Reżyserował wszystkie premiery przygotowywane przez wyłoniony ze szkoły zespół, reżyserował także przedstawienia na Broadwayu. W 1929 r. został zaangażowany do Hollywood przez wytwórnie "Pathe", następnie pracował dla "Columbii", "RKO Pictures" i "MGM". Opublikował w tym czasie "Lekcje gry aktorskiej" - słynny do dziś podręcznik w Ameryce. Od 1933 r. zaczął prawdziwą karierę reżyserską, przerwaną przedwczesną śmiercią na zawał serca. Pracował z najwięszymi gwiazdami Hollywood w jego najbujniejszym i najbardziej legendarnym czasie lat 30. W krótkim czasie zdobył pozycję nieosiągalną dla renomowanych twórców z innych krajów europejskich, a jego obrazy zyskały z czasem opinię artystycznych "filmów dla koneserów". (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf", 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 2001
  3, 6 w MARSZAŁEK PIŁSUDSKI
  Cytat filmowy: CUD NAD WISŁĄ - Reżyseria

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2023.07.11 00:43:48
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.