Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Władysław Szpilman

Władysław Szpilman

 
zwiń

 • 1911. 12. 05
  Data urodzenia
  Sosnowiec
 • 1963
  Nagroda
  Nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość muzyczną w dziedzinie piosenki
 • 1985
  Nagroda
  Nagroda Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości
 • 1998
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski m. in. za działalność na rzecz ZAIKS-u (20.10)
 • 2000. 07. 06
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (A3 tuje-3-14)
 • 2001
  Nagroda
  Honorowy Fryderyk za całokształt twórczości; przyznany pośmiertnie

Kompozytor. Absolwent warszawskiej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej w Berlinie. Od roku 1935 pracował w Polskim Radio, jego wykonanie 23 września 1939 utworów Chopina było ostatnią audycją rozgłośni nadaną na żywo (tego dnia rozgłośnia została zniszczona w bombardowaniu). Wojnę początkowo przeżył w getcie warszawskim, występując w kawiarniach działających na terenie getta. Od lutego 1943 ukrywał się po "aryjskiej stronie", także po powstaniu warszawskim w ruinach miasta. Jego wspomnienia wojenne, spisane tuż po wojnie, zainspirowały Jerzego Andrzejewskiego i Czesława Miłosza do napisania scenariusza "Robinsona warszawskiego", który po wielu zmianach i przeróbkach zaistniał na ekranie pod tytułem Miasto nieujarzmione. Po wojnie był dyrektorem muzycznym Polskiego Radia. Wielką popularność zdobył jako autor ponad 1300 piosenek, w tym takich szlagierów jak: "Czerwony autobus", "Nie wierzę piosence", "Tych lat nie odda nikt". Za najpopularniejszą kompozycję Szpilmana należy uznać sygnał Polskiej Kroniki Filmowej. W 1963 był założycielem Kwintetu Warszawskiego grającego muzykę poważną.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

 • 2002
  Film fabularny
  Autor - ŚMIERĆ MIASTA. PAMIĘTNIKI WŁADYSŁAWA SZPILMANA
 • 1949
  Etiuda szkolna
  Autor - ŚMIERĆ MIASTA. PAMIĘTNIKI WŁADYSŁAWA SZPILMANA

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.01.30 00:19:30
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl