Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Marian Godlewski

 
zwiń

 • 1895. 03. 24
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1920
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Warszawska Szkoła Dramatyczna
 • 1982. 11. 13
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej (kwatera E-XI-1-3-8)

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatru. Na scenie występował od 1915 roku, m. in. w Warszawie, Wilnie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. W 1925 zadebiutował jako reżyser. W latach 1939-41 był aktorem Państwowego Teatru Polskiego BSRR w Grodnie i Białymstoku. W latach 1941-44 udzielał lekcji na tajnych kompletach gimnazjalnych. Po wyzwoleniu był jednym z organizatorów życia teatralnego Ziem Zachodnich, wszedł w skład pierwszego zespołu Teatru Miejskiego w Jeleniej Górze, następnie grał i reżyserował, a także sprawował kierownictwo artystyczne Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu (1946-48). W sezonie 1948/49 podjął współpracę z wrocławskim Teatrem Młodego Widza, gdzie okresowo sprawował też kierownictwo artystyczne. W sezonie 1951/52 tę samą funkcję pełnił w Teatrach Dramatycznych w Szczecinie, gdzie następnie grał i reżyserował do roku 1956. W latach 1956-69 był aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Ziemi Opolskiej w Opolu.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.01.11 00:29:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency