Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Kalinowski

Tadeusz Kalinowski - galeria

 
zwiń

 • 1915. 06. 01
  Data urodzenia
  Leibnitz; Austria
 • 1946. 07. 04
  Debiut teatralny
  w roli Malinowskiego w "Domu otwartym" w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach
 • 1951
  Egzamin eksternistyczny
 • 1960
  Nagroda
  Wyróżnienie za rolę Szatana i Doktora w "Kordianie" Słowackiego na Festiwalu Teatrów Śląska i Opolszczyzny we Wrocławiu
 • 1961
  Nagroda
  Nagroda Wydziału Kultury WRN w Opolu za interpretację roli Henryka II w sztuce Jeana Anouilha "Beckett, czyli honor Boga" na II Wrocławskim Festiwalu Teatralnym
 • 1962
  Nagroda
  Nagroda "Kuriera Polskiego" za najlepszą kreację aktorską; za role Wotana w sztuce "Wyzwolenie Wotana" Tollera oraz Hrabiego w "Szachach" Grochowiaka na Wrocławskim Festiwalu Teatralnym
 • 1963
  Nagroda
  Nagroda za rolę Pobiednosikowa w "Łaźni" na Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach
 • 1969
  Nagroda
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia
 • 1969. 08. 22
  Data śmierci
  Lubniewice w Zielonogórskiem

Aktor. Uczęszczał do Konserwatorium Krakowskiego. W latach 1934-39 występował jako piosenkarz. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Lata wojny spędził w Krakowie i w Warszawie, uczestnicząc w konspiracyjnych koncertach. W sezonie 1946/47 uczył się w Studium Dramatycznym przy Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach i grał tam epizodyczne role. Na sezon 1947/48 zaangażowany został do Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, w latach 1948-51 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. W latach 1952-54 grał we wrocławskich Teatrach Dramatycznych, 1954-58 w Teatrze Młodego Widza w tym mieście, od 1958 do końca życia (z roczną przerwą 1962-63, gdy był w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu) w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1970
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Nagroda za pierwszoplanową rolę męską
  nagroda przyznana także za "całokształt wybitnej pracy aktorskiej w odtwarzaniu wielu ról drugoplanowych"
 • 1967
  Nagroda Ministra Obrony Narodowej
  I stopnia

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.08.17 00:48:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor