Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Lipiński

Stanisław Lipiński

 

  • 1909. 08. 07
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1974. 05. 07
    Data śmierci
    Rockport; USA

Operator, jeden z najlepszych i najbardziej utalentowanych operatorów filmowych w Polsce międzywojennej. Po zdaniu matury przez 2 lata studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie ukończył tamtejszy Instytut Filmu. Po powrocie do Polski pracował przy filmach dokumentalnych by w 1936 zadebiutować jako operator filmu fabularnego. W czasie kampanii wrześniowej przebywał w Warszawie, skąd przedostał się do Lwowa, gdzie brał udział w obronie miasta. Na początku roku 1940 aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Uwolniony na mocy układu Sikorski-Majski, został żołnierzem Armii Andersa, z którą przebył cały szlak bojowy. Po II wojnie światowej trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie próbował pracować przy filmach brytyjskich. W 1956 wyjechał do Kanady, gdzie na początku pracował w jednej ze stacji telewizyjnych, a następnie założył własne laboratorium filmowe. W ostatnich latach życia wykładał sztukę operatorską na uniwersytecie w Nowym Jorku.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.05.13 01:11:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych