Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Rudolf Gołębiowski

Rudolf Gołębiowski

 
zwiń

 • 1919. 01. 04
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1945
  Egzamin eksternistyczny
 • 1967
  Odznaczenie
  Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
 • 1974
  Odznaczenie
  odznaka "Zasłużony Działacz Kultury"
 • 1980
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1985
  Odznaczenie
  Medal 40-lecia PRL
 • 1987
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1989
  Odznaczenie
  odznaka "Za zasługi dla Warszawy"
 • 1994
  Nagroda
  "Sylwester" przyznawany aktorom nie mogącym już uprawiać swojego zawodu
 • 2000. 08. 26
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej (kwatera S-VI-10-4-20)

Aktor. Warsawianista, kolekcjoner pamiątek życia kulturalnego. Po ukończeniu w 1945 roku studium aktorskiego przy Teatrze Starym w Krakowie został jego aktorem, a po roku zaangażowano go do objazdowych teatrów TUR. Dwa sezony spędził na deskach katowickiego Teatru Śląskiego. W końcu lat czterdziestych przeniósł się do Warszawy. Do 1957 roku był aktorem Teatru Narodowego, a następnie przez lat przeszło trzydzieści wspierał Teatr Syrena. Jego - powszechnie znana i podziwiana - kolekcjonerska pasja ocalała od zapomnienia ulotne fragmenty teatralnego życia - programy teatralne, afisze, zdjęcia, zaproszenia, bilety, pocztówki. Najbardziej upodobał sobie dokumenty tyczące estrady. Z jego zbiorów można by wyczytać historię scen kabaretowych, rewiowych, cyrkowych od zarania dziejów niemalże. Swoje nieocenione zbiory prezentował wielokrotnie na organizowanych przez siebie wystawach w Muzeum Karykatury, Muzeum Teatralnym, Muzeum Historycznym, i wielu innych miejscach.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.01.22 00:51:36
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency