Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wojciech Ruszkowski

Wojciech Ruszkowski - galeria

 
zwiń

 • 1897. 05. 29
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1924. 04. 12
  Debiut teatralny
  w warszawskim Teatrze Nowości w drugoplanowej roli w operetce"Medi"
 • 1976. 12. 29
  Data śmierci
  Kraków; pochowany na Cmentarzu Rakowickim (kwatera XVII – zach – 24 od prawej)

Syn aktorów Ryszarda Ruszkowskiego i Heleny Zboińskiej. Urodził się, jak mówił o sobie, w budynku teatru Skarbkowskiego we Lwowie, w dzieciństwie towarzyszył matce w wojażach artystycznych. W 1918 r. wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego, brał udział w walkach w obronie Lwowa, w 1919 r. został ranny. W 1924 r. ukończył Oddział Dramatyczny przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Równocześnie uczył się śpiewu u T. Leliwy. Zaczął występować pod nazwiskiem Zboiński. Pierwsze występy były nieudane. Grał w stołecznym T. Nowości, w operetce w Sosnowcu, w T. Polskim w Katowicach. W l. 1926-31 był w zespole lwowskich Teatrów Miejskich już pod własnym nazwiskiem, występował również w Krakowie. Grał też gościnnie w operetce w Wiedniu i Salzburgu. W 1931 r. powrócił do Warszawy, gdzie występował, teraz już z powodzeniem, w zespołach rewiowych i operetkowych, a także w repertuarze komediowym i dramatycznym. Wyjeżdżał na występy gościnne, m. in. do Poznania i Łodzi. Po wybuchu II wojny światowej pracował przez jakiś czas w Krakowie jako urzędnik w banku. W l. 1941-44 grał w warszawskich teatrach jawnych. Po Powstaniu Warszawskim wyjechał do Krakowa, gdzie w listopadzie 1944 wystąpił w rewii w jawnym Krakowskim Teatrze Powszechnym. W 1945 r. Komisja Weryfikacyjna ZASP-u zabroniła mu pracować w teatrach warszawskich. Występował w nocnych lokalach Krakowa i Wrocławia. Od 1949 r. należał do zespołu T. Dramatycznych w Krakowie, a po rozdzieleniu scen, od 1954 r. stale do zespołu Starego Teatru. W 1974 r. przeszedł na emeryturę, ale grał do końca życia. Cechował go niezwykle rzetelny stosunek do zawodu i dyscyplina w pracy. Należał do ulubionych aktorów Konrada Swinarskiego. Symbolicznym zwieńczeniem jego kariery stała się rola Ojca i Starego Aktora w "Wyzwoleniu" S. Wyspiańskiego (1974), będąca równocześnie rozrachunkiem z teatrem.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.09.25 01:22:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl