Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Walden

 
zwiń

 • 1903. 11. 17
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1924
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Oddział Dramatyczny przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie; dyplom reżysera
 • 1984. 09. 17
  Data śmierci
  Warszawa

Właściwie: Jerzy Landau.
Aktor, reżyser, dyrektor i kierownik artystyczny teatru, pedagog. W latach 20. uczęszczał na wydział filozofii UW. Po studiach reżyserskich pracował jako aktor i reżyser w teatrach w Łodzi, Lwowie, Krakowie, Warszawie i Kaliszu. W latach 1939-42 reżyserował w teatrach na terenach zajętych przez ZSRR. W 1943 wstąpił do zespołu Teatru Żołnierza 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Sielach nad Oką, gdzie występował, reżyserował, prowadził konferansjerkę. Z końcem 1943 został kierownikiem artystycznym teatru frontowego 2 Dywizji WP. W 1945 zdemobilizowany teatr osiadł w Jeleniej Górze, gdzie po połączeniu z Teatrem Miejskim przekształcił się w Wojskowy Teatr Dolnośląski pod dyrekcją Waldena. W latach 1946-49 sprawował dyrekcję Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. W latach 1949-51 był aktorem i reżyserem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w latach 1951-53 Teatru Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy i Toruniu (pełnił tam także funkcję kierownika artystycznego). W następnych latach współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi i muzycznymi w kraju, m. in. w Kaliszu, Olsztynie, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i Częstochowie. Przez kilkanaście lat do 1971 wykładał na wydziale aktorskim łódzkiej PWSFTviT. Był autorem utworów scenicznych, musicali, przekładów i wspomnień.

Ojciec aktora i reżysera teatralnego Andrzeja Waldena.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.01.01 01:12:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego