Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Karol Adwentowicz

Karol Adwentowicz

 
zwiń

 • 1871. 10. 19
  Data urodzenia
  Wielogóra k. Radomia
 • 1894. 02. 04
  Debiut teatralny
  jako Edwin w "Odludkach i poecie" A. Fredry w amatorskim zespole tatralnym w Radomiu
 • 1958. 07. 19
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach

Aktor przede wszystkim teatralny. Grywał w teatrach w Radomiu, Warszawie, Lwowie, Częstochowie, organizował również własne zespoły objazdowe, z którymi objeżdżał kraj. Bezpośrednio po wybuchu I wojny św. wstąpił do Legionów Polskich i został przydzielony do kawalerii legionowej. Po kontuzji odniesionej przy upadku z konia skierowany został na rekonwalescencję do Wiednia. Wkrótce potem został zwolniony z wojska i powrócił do Polski. Bez stałego angażu grywał w teatrach całej Polski. Od 1932 r. do wybuchu drugiej wojny św. kierował założonym przez siebie Teatrem Kameralnym w Warszawie. Podczas okupacji był pracownikiem kawiarni "Znachor" w Warszawie. Więzień Pawiaka, zwolniony w 1943 r., do wybuchu Powstania przebywał w stolicy. Wysiedlony po upadku miasta, znalazł się w Krakowie. Po wojnie znów grywał w różnych teatrach Polski, a od 1951 r. do śmierci występował w warszawskim Teatrze Polskim.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.13 02:42:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego