Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Andrzej Androchowicz

Andrzej Androchowicz

 
zwiń

 • 1932. 06. 28
  Data urodzenia
  Kalisz
 • 1957
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Politechniki Szczecińskiej
 • 1974
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi - Studium Zaoczne
 • 2006. 09. 09
  Data śmierci
  Środa Wielkopolska

Dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych. Twórca, aktor i reżyser kilku teatrów studenckich i młodzieżowych w Szczecinie, m.in.: Akademickiego Teatru Satyrycznego "Skrzat", Studenckiego Teatru Politycznego, Teatrzyku na Wielkiej (1954-64). Założyciel (wspólnie z Krzysztofem Gaertigiem) Środowiskowego Klubu Studenckiego "Pimpuś" w Szczecinie (1957) oraz studenckiego klubu "Kontrasty" (1960). W latach 1959-61 dziennikarz rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie. Od lipca 1961 roku związany z Ośrodkiem TV w Szczecinie jako dziennikarz, realizator wizji, reżyser filmów dokumentalnych, kierownik Redakcji Młodzieżowej, kierownik Redakcji Reportaży i Filmu Dokumentalnego, zastępca redaktora naczelnego TVP Szczecin (1982-85). Od 1986 do 2000 roku dziennikarz OTV we Wrocławiu. Autor i realizator telewizyjnych programów artystycznych, publicystycznych, kilkudziesięciu reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, morskiej, historii Pomorza Zachodniego, Dolnego Śląska i Kalisza. Od lat 50. związany z prasą, m.in. jako kierownik redakcji środowiskowej tyg. "Od Nowa" (1957-59) oraz kierownik redakcji środowiskowej tygodnika "ITD" (1959-61). Autor licznych artykułów i reportaży w prasie ("Od nowa", "ITD", "Głos Szczeciński", "Kurier Szczeciński", "Poglądy", "Morze i Ziemia", "Wiadomości Zachodnie", "Gazeta Wrocławska", "Trybuna"). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia Polski Ludowej, Nagrodą Prezesa Komitetu ds. RiTV II stop., Odznaką Gryfa Pomorskiego, Nagrodą WRN w Szczecinie. Zasłużony Działacz Kultury.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1987
  Szczecin (Festiwal Filmów Morskich) Złota Fregata
 • 1976
  Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej w dziedzinie teatru i filmu
 • 1976
  JEDEN ZA TRZY
  Szczecin (Festiwal Filmów Morskich) Wyróżnienie Stoczni Szczecińskiej im.A.Warskiego
 • 1976
  JEDEN ZA TRZY
  Szczecin (Festiwal Filmów Morskich) Wyróżnienie
 • 1972
  Szczecin (Festiwal Filmów Morskich) Złota Fregata
 • 1969
  Szczecin (Festiwal Filmów Morskich) Srebrna Fregata
 • 1966
  Poznań (Telewizyjna Giełda Reporterów) I Nagroda
2021.12.23 01:38:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor