Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Henryk Bigoszt

Henryk Bigoszt

 

  • 1895. 05. 05
    Data urodzenia
    Kalwaria
  • 1971. 03. 20
    Data śmierci
    Kraków; pochowany na Cmentarzu Rakowickim

Ukończył gimnazjum w Tarnowie i od 1913 r. studiował na Wydziale Elektrotechnicznym Politechniki Wiedeńskiej. W 1914 r. przerwał studia i wstąpił do Legionu Wschodniego, a po jego rozbiciu wszedł do I Brygady Legionów. Od 1916 r. służył jako oficer w Departamencie Wojskowym NKN. W 1918 r. przeszedł do WP. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, a latem 1920 r. walczył nad Wisłą i brał udział w obronie Płocka. W 1919 r. był współzałożycielem Towarzystwa Filmowego "Ornak", którego prezesem został jego ojciec. W 1921 r. należał do inicjatorów stworzenia Polskiego Związku Przemysłowców Filmowych a w marcu tegoż roku był współzałożycielem i kierownikiem wytwórni "Pierwsza Polska Spółka Kinematograficzno-Artystyczna Art-Film", która wyprodukowała dwa jego pierwsze filmy. Równocześnie w l. 1921-22 był współkierownikiem Studium Filmowego. W połowie lat dwudziestych był szefem ośrodka produkcyjnego "R.P.-Film" i wykładowcą charakteryzacji w istniejącej przy wytwórni szkole filmowej. Działał także jako publicysta. W czasie wojny wyjechał do Rumunii, gdzie prowadził działalność wśród tamtejszego wychodźstwa. Pod koniec wojny został aresztowany przez Rumunów, a następnie przekazany władzom polskim, więziony był w więzieniu mokotowskim. Zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1946 r., osiadł w Krakowie i zajął się zielarstwem. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.09.12 01:55:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency