Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Bogda

Maria Bogda - galeria

 
zwiń

 • 1909. 11. 25
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1927
  Wykształcenie
  Instytut Filmowy W. Biegańskiego w Warszawie
 • 1981. 06. 28
  Data śmierci
  Desert Hot Spring Sky Valley (California, USA); pochowana w kwietniu 1988 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera Jb-6-3) jako Jane Brodzisz

Właściwie: Janina Kopaczek-Brodzisz.
Aktorka, przede wszystkim filmowa. Od 1931 występowała w reżyserowanych przez Michała Waszyńskiego filmach wytwórni "B-W-B", której współwłaścicielem był swieżo poślubiony mąż aktor Adam Brodzisz. Przez długi czas jej głównym atutem były warunki zewnętrzne (w 1929 zdobyła I nagrodę w konkursie IKC na najpiękniejszy typ Polki). W kinie była wcieleniem duchowych zalet uczciwej, wiernej i kochającej dziewczyny. Podczas okupacji mieszkała w Warszawie, początkowo (od grudnia 1939 do marca 1941) pracowała jako kelnerka w kawiarni "Napoleonka". Podczas Powstania Warszawskiego prowadziła stołówkę na Mokotowie. Po upadku Powstania znalazła się w Zakopanem, gdzie wraz z mężem prowadziła pensjonat "Brodziszówka". Nie mogąc znaleźć zatrudnienia w powojennej kinematografii rozpoczęła występy teatralne, wraz z mężem prezentowała spektakle kameralne w różnych miastach Polski. W czerwcu 1961 wyjechali ze "Skizem" Zapolskiej na gościnne występy do USA i po zakończeniu tury osiedlili się w Los Angeles, gdzie trudnili się hodowlą szynszyli. Po przejściu na emeryturę przenieśli się do Desert Hot Spring. (Źródło: Maśnicki J.; Stepan K.: "Pleograf". Warszawa 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 1935
  Piosenka: ABC MIŁOŚCI (wersja 2) - Wykonanie
  Piosenka: ABC MIŁOŚCI (wersja 1) - Wykonanie

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.05.01 01:37:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl