Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jadwiga Boryta

Również jako: Jaga Boryta, Jadwiga Nowakowska-Boryta, Jadwiga Boryta-Nowakowska

Jadwiga Boryta

 
zwiń

 • 1908. 07. 17
  Data urodzenia
  Woskriesieniówka
 • 1925
  Wykształcenie
  Seminarium Nauczycielskie SS Niepokalanek w Słonimie
 • 1937
  Wykształcenie
  PIST Warszawa
 • 1995. 09. 21
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Starych Powązkach

Aktorka filmowa i teatralna. Przed wojną występowała m. in. w Teatrach Miejskich w Łodzi (1937-38), a także w warszawskim Teatrze Malickiej (1938-39). W czasie wojny nie występowała, aktywnie działała w konspiracji. Podczas Powstania Warszawskiego znajdowała się na Pradze. Po wojnie bardzo dużo udzielała się społecznie (m.in. pracowała w Wojewódzkim Komitecie Pomocy Warszawie i Ofiarom Wojny, w PCK). W l. 1947-49 pracowała jako sekretarz T. Nowego w Warszawie, następnie była aktorką Teatru Polskiego w Szczecinie (1949-50). W następnych latach była intendentką Liceum SS Niepokalanek w Szymanowie i kierowniczką szkolnych zespołów teatralnych. Po powrocie do teatru w l. 1960-62 była kierownikiem technicznym białostockiego Teatru im. A. Węgierki, a od 1962 do emerytury - aktorką i inspicjentką Teatru Komedia w Warszawie. Jest autorką artykułów i wspomnień "A chciałam być tylko aktorką".

Siostra aktora Zbigniewa Sawana.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.05.01 01:37:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski