Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Emil Chaberski

Emil Chaberski

 
zwiń

 • 1891. 05. 28
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1908
  Wykształcenie
  Szkoła Dramatyczna M. Przybyłowicza w Krakowie ukończona z odznaczeniem.
 • 1908. 09. 17
  Debiut teatralny
  na deskach Teatru Polskiego w Łodzi w roli Kuby w "Weselu" Wyspiańskiego.
 • 1955
  Nagroda
  Państwowa Nagroda Artystyczna II st.
 • 1967. 09. 14
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 100)

Aktor, reżyser teatralny i filmowy. Po ukończeniu Gimnazjum w Krakowie, uczył się tu przez dwa lata w Szkole Dramatycznej M. Przybyłowicza. Po ukończeniu szkoły został zaangażowany przez A. Zelwerowicza do T. Polskiego w Łodzi. Już podczas praktyki scenicznej u Zelwerowicza współpracował z nim jako reżyser. W Łodzi prowadził amatorski teatr robotniczy, za co był aresztowany i więziony. Następnie grał i reżyserował m. in. w Sosnowcu, Moskwie, Kijowie i Warszawie. W 1921 roku osiadł w Warszawie i pracował na scenach stołecznych do wybuchu II wojny światowej. Odtąd w zasadzie przestał występować i poświęcił się reżyserii. Pracował m. in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Letnim, Teatrze Wielkim i Wielkiej Rewii. Współpracował z radiem. W czasie wojny w teatrze nie pracował. Był udziałowcem spółki aktorskiej prowadzącej bar-restaurację "Pod Znachorem" w Warszawie. Po wojnie początkowo współpracował z teatrami w Krakowie i Poznaniu. Następnie reżyserował gościnnie w teatrze w Świdnicy, potem w Szczecinie i Łodzi. W l. 1957-62 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Młodej Warszawy oraz Teatru Rozmaitości. W 1962 r. przeszedł na emeryturę, lecz jeszcze gościnnie reżyserował, często przedstawienia muzyczne. Miał wszechstronne zainteresowania. Tłumaczył sztuki teatralne z wielu języków obcych. Należał do czołówki reżyserów pracujących w teatrach warszawskich w okresie międzywojennym. Reżyserował zarówno arcydzieła dramatu jak i operetki, komedie muzyczne i farsy. Od 1961 r. był członkiem zasłużonym SPATiF-ZASP, wiceprezesem Kapituły członków zasłużonych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2020.06.25 01:05:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego