Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Kazimierz Czekotowski

Kazimierz Czekotowski

 
zwiń

  • 1901. 03. 02
    Data urodzenia
    Jekaterynosław w Rosji
  • 1929. 09
    Debiut teatralny
    partią Janusza ("Halka") w T. Wielkim w Poznaniu.
  • 1972. 06. 14
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Aktor, śpiewak. W 1918 r. ukończył szkołę realną. W 1920 przyjechał do Polski i jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego. Następnie podjął studia na Politechnice Warszawskiej, by porzucić je w 1922 roku dla śpiewu. Rozpoczął naukę w konserwatorium warszawskim u Marii Sankowskiej. W 1927 r. uzyskał dyplom i wyjechał na stypendium do Włoch. Uczył się tam dalej śpiewu i pod pseudonimem Casimiro de Walden i Dewalden występował w radiu i na koncertach w Genui i Mediolanie. W 1929 r. powrócił do kraju. Dwa sezony śpiewał w poznańskim Teatrze Wielkim. W 1931 r. wyjechał do Turcji i przez 5 lat uczył śpiewu w konserwatorium w Ankarze. Także występował w radiu, na estradzie, był solistą śpiewakiem Orkiestry Symfonicznej prezydenta Turcji M. Kemala Paszy. Po powrocie do Polski, w l. 1936-39 występował w Teatrze Wielkim w Warszawie; wyróżnił się szczególnie w partii Klingsora ("Parsifal"). Brał udział w koncertach radiowych i filharmonicznych, występował na prowincji. Podczas okupacji niemieckiej występował w kawiarniach warszawskich z orkiestrą Z. Latoszewskiego. Dawał prywatne lekcje śpiewu. Po Powstaniu Warszawskim wyjechał do Krakowa. Potem organizował życie muzyczne w Zakopanem, a następnie na Wybrzeżu. Prowadził działalność pedagogiczną. W l. 1951-53 prowadził klasę śpiewu w PWSM w Sopocie, gdzie w roku akad. 1951/52 był dziekanem Wydziału Wokalnego. Jednocześnie występował w koncertach symfonicznych w wielu miastach, gościnnie na scenach operowych Poznania i Wrocławia oraz w radiu. W sez. 1953/54 i 1954/55 należał do zespołu Opery w Warszawie; po raz ostatni wystąpił 16. 04. 1955 w partii Scarpii ("Tosca"). W Warszawie od 1953 roku był pedagogiem wokalistą i kierownikiem sekcji wokalnej w Średniej Szkole Muz. im. Kurpińskiego, a od 1961 docentem w PWSM. Tłumaczył z języków wł., franc., ros. teksty pieśni, kantat i oratoriów; opracował przekłady librett operowych, m. in. "Madame Butterfly", "Cyganerii", "Carmen". Był działaczem SPATiF-u i SPAM-u. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1936
    Film fabularny
    Obsada aktorska (Zbigniew)
2019.12.17 03:33:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.