Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janusz Galewicz

Również jako: Łukasz Czerwiec (pseud.)

Janusz Galewicz

 
zwiń

 • 1928. 05. 15
  Data urodzenia
  Łódź
 • 1955
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski ze specjalnością teatru lalek
 • 1964
  Egzamin eksternistyczny
  dla reżyserów teatru lalek
 • 2014. 01. 20
  Data śmierci
  Zgierz; pochowany na części ewangelickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Scenarzysta i reżyser filmów animowanych, autor sztuk dla dzieci. Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim (1952), studiował także socjologię. Początkowo pracował jako asystent kustosza w Muzeum Sztuki w Łodzi, w latach 1953-54 był adeptem w łódzkim Teatrze Lalek "Pinokio", następnie aktorem, reżyserem i kierownikiem literackim tego teatru. Łącznie wyreżyserował ponad 20 spektakli w teatrach lalkowych, m.in. w Szczecinie, Lublinie, Słupsku Poznaniu i Katowicach. Był współzałożycielem POLUNIMY (Polskiej Sekcji Uninion Internationale de la Marionnette) i wieloletnim sekretarzem redakcji wydawanego przez nią kwartalnika "Teatr Lalek".
W połowie lat 50. nawiązał współpracę ze Studiem Małych Form Filmowych "Se-Ma-For", w latach 1968-75 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym studia.

Mąż scenarzystki filmów animowanych Marii Kossakowskiej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1986
  Nagroda Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji dla zespołu realizatorów serialu

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.03.18 02:30:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor