Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Adam Dobosz

Adam Dobosz

 

 • 1885. 08. 03
  Data urodzenia
  Żyraków, pow. Dębica
 • 1952. 11. 20
  Data śmierci
  Warszawa

Mąż śpiewaczki Walerii Markowskiej. Studiował przez 2 lata prawo. Uczył się śpiewu w konserwatorium w Krakowie u M. Horbowskiego. Debiutował w 1908 r. w Teatrze Miejskim we Lwowie i na tej scenie pozostał do roku 1914. W tymże roku został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie i występował tu do wybuchu II wojny światowej. Był czołowym wykonawcą tenorowym partii liryczno-dramatycznych w ówczesnym repertuarze. Okupację niemiecką spędził w Warszawie, gdzie w l. 1941-44 grał w teatrach jawnych. Po wojnie został zaangażowany do Operetki Śląskiej w Bytomiu. W l. 1945-52 był profesorem śpiewu solowego w PWSM w Katowicach. Przeniósł się jednak do Warszawy, gdzie od ok. 1950 był profesorem i dziekanem wydziału wokalnego PWSM. Był członkiem zasłużonym ZASP. Należał do najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich śpiewaków operowych z l. 1914-39.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1938
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1937
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1932
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Jerzy), Wykonanie piosenek
 • Wykonanie piosenek
  schowaj

 • 1932
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Jerzy), Wykonanie piosenek
2021.05.15 02:01:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman