Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ignacy Dygas

 

  • 1881. 07. 29
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1947. 05. 17
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Śpiewak. Studiował weterynarię, równocześnie śpiewał w chórach kościelnych oraz uczył się śpiewu w konserwatorium warszawskim u J. Szczepkowskiego. Występował na scenach operowych włoskich, hiszpańskich, śpiewał w Buenos Aires, Rio de Janeiro, Montevideo. Przyjeżdżał stale na występy gościnne do Warszawy. W l. 1914-18 występował w Moskwie. Od 1918 r. do 1937 należał do zespołu opery warszawskiej. Często wyjeżdżał na występy gościnne do innych miast. W 1924 r. śpiewał w USA, w 1927 w Rumunii, w 1928 w Jugosławii. Choroba zmusiła go do ustąpienia ze sceny, ostatni raz wystąpił 31. marca 1937 r. w Teatrze Wielkim. Podczas II wojny światowej występował początkowo w kawiarniach w Warszawie, później uczył śpiewu w Lublinie. W 1945 r. powrócił do Warszawy i prowadził klasę śpiewu w Wyższej Szkole Muzycznej. Znany ze swej działalności społecznej, należał do PPS. Od 1927 r. był członkiem zasłużonym ZASP, a w l. 1930-32 jego prezesem.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.18 03:10:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency