Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stefan Jaracz

Stefan Jaracz - galeria

 
zwiń

 • 1883. 12. 24
  Data urodzenia
  Żukowice Stare k. Tarnowa
 • 1904. 09. 15
  Debiut teatralny
  w "Karpackich góralach" J. Korzeniowskiego na deskach krakowskiego Teatru Ludowego.
 • 1945. 08. 11
  Data śmierci
  Otwock; zmarł na gruźlicę, na którą zapadł podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu; pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 40)
 • 1999
  na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Jaracza w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia"), odsłonięcia gwiazdy dokonał Prezydent RP

Słynny aktor teatralny. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1903 r. występował w amatorskim teatrze w Związku Robotniczym. Następnie związał się przejściowo z teatrami w Poznaniu, Łodzi, by osiąść i grać w Warszawie. Podczas okupacji sporadycznie występował jako recytator w stołecznych kawiarniach prowadzonych przez aktorów. W ramach akcji odwetowej po zastrzeleniu Igo Syma został aresztowany przez gestapo i 4 kwietnia 1941 r. wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie występował w nielegalnym teatrze. Po licznych interwencjach został zwolniony (15. 05. 1941).

Mąż aktorki Jadwigi Daniłowicz-Jaraczowej, ojciec aktorki Anny Jaraczówny, dziadek suflerki Magdaleny Jaracz, pradziad aktora dziecięcego Mikołaja Radwana.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2021.05.18 01:38:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl