Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Estera Rachel Kamińska

Estera Rachel Kamińska

 
zwiń

 • 1870. 03. 10
  Data urodzenia
  Porozów
 • 1892
  Debiut teatralny
  na deskach teatrzyku Eldorado w Warszawie
 • 1925. 12. 25
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej (kw. 39, główna aleja)

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych. Założycielka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Przez wielu nazywana "matką żydowskiego teatru".
Od roku 1893 grała z grupą teatralną swojego przyszłego męża Abrahama Izaaka Kamińskiego. W 1900, wraz z mężem, założyła wędrowny teatr, a w 1913 stały teatr w Warszawie, w którym grano ambitny repertuar światowy. Od 1914 podróżowała po Europie występując na deskach teatrów w Sankt Petersburgu, Kijowie, Odessie i Paryżu, co przyniosło jej wielką sławę.
Należała do słynnego rodu aktorskiego: żona Abrahama Izaaka Kamińskiego, matka Idy Kamińskiej i Reginy Kamińskiej, babka Ruth Turkow.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1924
  Film fabularny
  Obsada aktorska (wdowa przekupka)
 • 1914
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1913
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1912
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Mirełe Efros)
2019.12.23 03:39:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor