Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Józef Kotarbiński

Józef Kotarbiński

 
zwiń

 • 1849. 11. 27
  Data urodzenia
  Czemierniki k/Lublina
 • 1877. 09. 07
  Debiut teatralny
  w roli Zbigniewa na scenie Teatru Letniego w Warszawie
 • 1928. 10. 20
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera C-IV-11/12)

Aktor. W roku 1871 ukończył Uniwersytet Warszawski. Pisał do wielu czasopism artykuły, recenzje i felietony. Przyjaźnił się z wybitnymi pisarzami, m. in. B. Prusem, H. Sienkiewiczem, A. Świętochowskim. Uczestniczył w wielu imprezach artystycznych jako deklamator, a jako aktor w przedstawieniach amatorskich. Po zawodowym debiucie został zaangażowany do zespołu dramatu WTR. Nadal czynny był jako pisarz. Grał i reżyserował m. in. w Warszawie i Krakowie, także w Poznaniu, Częstochowie, Lwowie. Występował gościnnie w wielu miastach Polski. Był cenionym pedagogiem, uczył w warszawskiej szkole E. Derynga i w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Jego uczniami byli m. in. Wanda Siemaszkowa, Stanisława Wysocka, Mieczysław Frenkiel. Bardzo czynny społecznie był członkiem zasłużonym ZASP.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.03.04 01:56:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor