Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Julian Krzewiński

Julian Krzewiński - galeria

 

  • 1882. 10. 03
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1943. 03. 04
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 320-IV-14)

Właściwie: Julian Maszyński.
Scenarzysta, aktor. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie wstąpił na wydział filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od początku 1903 roku był uczniem szkoły dramatycznej Gabrieli Zapolskiej. Grał w teatrach krakowskich, a w 1905 wyjechał do Brazylii, gdzie pracował jako nauczyciel. Po powrocie w 1907 występował w operetce lwowskiej, a następnie przeniósł się do Warszawy. Wraz z A. Fertnerem i W. Rapackim (synem) założył w 1911 spółkę filmową. Grywał w filmach polskich. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy. Podczas okupacji pracował jako kelner. Był popularnym autorem tekstów piosenek, sztuk teatralnych, librett operetkowych, powieści i opowiadań.

Był synem kompozytora Piotra Maszyńskiego i Marii z Owidzkich, bratem aktora Mariusza Maszyńskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2021.10.04 01:50:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl