Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Olsza

Tadeusz Olsza - galeria

 
zwiń

 • 1895. 12. 03
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1921
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski w ZASP-ie
 • 1959
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1965
  Odznaczenie
  Złota Odznaka za zasługi dla Warszawy
 • 1967
  Odznaczenie
  Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
 • 1975. 06. 01
  Data śmierci
  Londyn

Właściwie Tadeusz Blomberg.
Aktor. W latach 1915-1917 uczył się harmonii i śpiewu w Konserwatorium Warszawskim. Występował na scenach warszawskich, m. in. w "Qui Pro Quo", "Nietoperzu", "Stańczyku", w operetce "Nowości", w "Morskim Oku" i w innych teatrach rewiowych. Występował gościnnie we Lwowie. Był jednym z najpopularniejszych aktorów kabaretowych i rewiowych Warszawy. Odnosił sukcesy jako znakomity wykonawca monologów i piosenek, a także jako świetny tancerz. W filmie debiutował już w 1918 roku epizodami w filmach niemieckich "Mater Dolorosa" i "Jugendliebe". Brał udział w licznych audycjach radiowych, niemal od początku istnienia Polskiego Radia. Zmobilizowany do wojska 24 sierpnia 1939 r., po kampanii wrześniowej znalazł się w Rumunii. Występował w przedstawieniu "Uciekła mi przepióreczka" w Bukareszcie, wystawionym przez Zespół Artystów Warszawskich, następnie w Paryżu. Służył w Polskich Siłach Zbrojnych w Szkocji, gdzie w l. 1941-43 prowadził Teatr Polowy I Brygady Strzelców. Do kraju wrócił w 1946 roku. Najpierw występował w Krakowie (Teatr "Siedem Kotów"), następnie w Warszawie, w Domu Wojska Polskiego, gdzie zasłynął doskonałymi kreacjami epizodyczno-charakterystycznymi w głośnej premierze "Żołnierza królowej Madagaskaru" (luty 1947). W latach 1948-71 był aktorem warszawskiej "Syreny". Ponadto występował stale w radiu, telewizji i na estradzie. Na początku roku 1972 wyjechał do Londynu, gdzie mieszkała jego żona.

Brat aktora Michała Halicza.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2023.05.02 06:37:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.