Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zygmunt Turkow

Zygmunt Turkow

 

 • 1896. 11. 06
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1970. 01. 20
  Data śmierci
  Izrael

Aktor, reżyser, dramaturg. Studiował w polskich szkołach dramatycznych, przez krótki czas grał na polskiej scenie. Następnie występował w warszawskim teatrze żydowskim Abrahama Izaaka Kamińskiego (1867-1918). W roku 1921 założył teatr Centralny. Na jego bazie utworzył następnie Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny. Wraz z zespołem tych dwóch teatrów przygotował szereg nowoczesnych inscenizacji utworów z klasyki europejskiej i jidysz. Teatr upadł, ale w 1926 został reaktywowany. W latach 1929-1938 współpracował z różnymi trupami. Występował m.in. w Polsce, Rumunii i na Łotwie. W 1938 we Lwowie reaktywował w nowym składzie Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny, z którym dawał występy w licznych miastach Polski. Ostatnie przedstawienie teatr wystawił 5 września 1939 w budynku Nowości w Warszawie. Jeszcze w 1939 opuścił Polskę, a w 1940 wyjechał do Brazylii, gdzie był współzałożycielem brazylijskiego teatru narodowego. W 1952 przeprowadził się do Izraela. W 1956 założył teatr objazdowy Zuta, w którym pełnił funkcję kierownika i reżysera aż do jego rozwiązania w 1967.

Brat aktorów Jonasa Turkowa i Izaaka Grudberga, ojciec aktorki Ruth Turkow.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1937
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Gecl)
 • 1937
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (prorok Eliasz), Kierownictwo artystyczne
 • 1924
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (4 role: prorok Eliasz; biedak na uczcie u bogaczy; rabin; obłąkany)
 • Reżyseria
  schowaj

 • 1937
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (prorok Eliasz), Kierownictwo artystyczne
 • 1924
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (4 role: prorok Eliasz; biedak na uczcie u bogaczy; rabin; obłąkany)
 • Kierownictwo artystyczne
  schowaj

 • 1937
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (prorok Eliasz), Kierownictwo artystyczne
2020.10.29 01:15:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego