Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Grzegorz Królikiewicz

21 września 2017

21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, wybitny reżyser filmowy i legendarny pedagog, wychowawca wielu pokoleń polskich reżyserów w łódzkiej Szkole Filmowej, której był absolwentem.

Debiutował pod koniec lat 60. filmami dokumentalnymi. Jeden z nich, "Nie płacz", uhonorowany został Lajkonikiem w Krakowie w roku 1972.

W tym samym roku zadebiutował w pełnym metrażu fabularnym. "Na wylot" przyniósł mu wiele nagród, m.in. na festiwalu w Mannheim. Dużym uznaniem cieszyły się także kolejne filmy Królikiewicza "Wieczne pretensje" i "Tańczący jastrząb". W połowie lat 70. zajął się głównie realizacją historycznych przedstawień telewizyjnych (m.in. "Trzeci maja", "Kronika polska Gala Anonima"). Do kina powrócił w latach 80. filmami "Klejnot wolnego sumienia", "Zabicie ciotki". Jego "Przypadek Pekosińskiego" z 1993 roku zdobył Złote Lwy w Gdyni. W ostatnich latach realizował głównie dokumenty, swój ostatni film fabularny "Sąsiady" zaprezentował przed trzema laty.Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 2 października w Łodzi. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 12.00 w kościele oo. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60. Uroczystości pogrzebowe na części ewangelickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 43 rozpoczną się o godzinie 13.30. Uroczystościom będzie przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Bp. Adam Lepa. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl