Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAJSKA JABŁOŃ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Premiera:
    1986. 04. 14
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film obyczajowy
  • Barwny, 110 min

    Lokacje: Warszawa (ul. Krakowskie Przedmieście), Pruszków (apteka przy ul. 3 Maja 27).

Początek lat dwudziestych. Kwiryna i Roman są już małżeństwem i razem prowadzą sklep przy ulicy Mylnej. Częstą klientką w sklepie jest młoda blondynka. Roman wie, że dziewczyna znajduje się w trudnych warunkach i stara się jej dopomóc, co powoduje gwałtowny wybuch zazdrości ze strony Kwiryny.
Pani Raczyńskiej udało się wydać Ameikę za bogatego aptekarza z Leszna. Kwiryna odwiedza koleżankę, ale niewiele mają sobie do powiedzenia. Kwiryna kupuje kamienicę. Pomimo wielkiej miłości do męża, zapisuje dom wyłącznie na siebie, gdyż boi się jego rozrzutności.
Aptekarz wybiera się z żoną i teściową na pogrzeb prezydenta Narutowicza. W czasie uroczystości pogrzebowych Amelka nagle mdleje. Zmartwiona pani Raczyńska podejrzewa u córki anemię. Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności. Jej zwierzchniczką jest Magdalena Piędzicka - żona Ignasia. Panie działające w Towarzystwie skarżą się, że ładna sekretarka "bałamuci" im mężów. Magdalena zaprasza Bronkę do domu i prosi, aby zmieniła swoje zachowanie. W odpowiedzi na zarzuty dziewczyna składa wymówienie. Gdy opuszcza dom Piędzickich, zauważa ją Ignaś. Amelka z nudów zaczyna szyć sukienki dla sierot i odnosi je na plebanię. Tam poznaje Andrzeja, bratanka proboszcza i zaczyna z nim flirtować. Kolporter gazet Gończyk donosi o tym służącej księdza. Zaniepokojony proboszcz postanawia natychmiast wysłać Andrzeja z Warszawy. Amelka ciężko przeżywa rozstanie z młodym człowiekiem. Nie zauważa nawet, że mąż przyjął do pracy nowego, przystojnego prowizora.
W biurze adresowym Ignacy odnajduje miejsce zamieszkania Bronki. Odżywają dawne uczucia. Dziewczyna ulega mu bez oporów.
Pogłębia się konflikt między Kwiryna a Romanem, który uważa, że żona przywiązuje zbyt wielką wagę do pieniędzy. Pragnie bardziej korzystać z życia. Zaprasza Kwirynę do nocnego lokalu, gdzie spotykają aptekarza i Amelkę. Wśród fordanserek Roman nagle spostrzega blondynkę z Mylnej, obiekt zazdrości Kwiryny. Jest oburzony, sądzi, że gdyby w swoim czasie pomogli jej finansowo, nie musiałaby wykonywać upokarzającego zawodu. Rozgorycz ona Kwiryna opuszcza lokal.
Oficyna kamienicy zakupionej przez Kwirynę znajduje się w bardzo złym stanie i powinna zostać zburzona. Roman nie chce się na to zgodzić, gdyż musiałby wyeksmitować najuboższych lokatorów. Proponuje prowizoryczne podstemplowanie ścian. Niezadowolona Kwiryna wyraża zgodę, ponieważ wciąż namiętnie kocha męża.
Romans Ignasia i Bronki wchodzi w fazę kryzysu. Piędzicki nie chce porzucić żony, wobec czego Bronka zaczyna spotykać się z innymi mężczyznami.
Amelka czuje się coraz gorzej, nie skutkują żadne lekarstwa. Prowizor mówi dziewczynie, że przyczyną stałych niedomagań jest brak zmysłowej miłości. Wkrótce sam zostaje jej kochankiem. Proponuje, aby porzuciła aptekarza, ale Amelce brakuje odwagi.
Prowizoryczny remont nie zapobiega nagłemu runięciu oficyny. Kwiryna z narażeniem życia ratuje z gruzów dziecko. Robi wyrzuty Romanowi, że nie pozwolił jej wcześniej zburzyć budynku.
Okazuje się, że Roman jest chory na raka krwi. Kwiryna nie uświadamia sobie grozy tej choroby. Śmierć męża staje się dla niej niespodziewanym ciosem.
Amelka prawie co wieczór spotyka się z prowizorem. Aptekarz domyśla się, ale woli nie reagować. Pewnego wieczoru żona wyznaje mu prawdę. Zdenerwowany prosi o tabletkę weronalu. Amelka wsypuje mu do szklanki całą zawartość fiolki. Następnego ranka pani Raczyńska z przerażeniem stwierdza, że jej zięć nie żyje.
Kolporter Gończyk wie, że Amelka zdradzała męża.
Donosi o tym policji. Podejrzana o trucicielstwo zasiada na lawie oskarżonych.
Ignacy porzuca Magdalenę i zamieszkuje z Bronką. Chce zrobić karierę polityczną i kandydować na posła w nadchodzących wyborach. Bronią obserwuje jego wystąpienie w czasie przedwyborczego mitingu. Rażą ją poglądy Ignasia, przestaje idealizować kochanka, wreszcie opuszcza go.
W procesie Amelki zapada wyrok uniewinniający. Wraca do domu załamana psychicznie, ponieważ dowiedziała się o bliskim ślubie kochanka.
Nadchodzą Święta Wielkanocne. Kwiryna zaprasza Amelkę i Bronkę na "święcone". Nastrój spotkania jest wyjątkowo przykry. Po śmierci Romana Kwiryna straciła chęć do życia, Amelkę zaś dręczą wyrzuty sumienia.
Po wyjściu od Kwiryny samotna Bronka idzie ulicą i na wpół bezwiednie kieruje się wprost na jadący samochód. Ginie na miejscu.
W tym samym czasie Amelka nie wytrzymuje napięcia psychicznego i wobec służącej przyznaje się do zabójstwa męża. W finale słychać jej rozpaczliwy krzyk.
[Joanna Piątek; ; Filmowy Serwis Prasowy 1986/1]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RAJSKA JABŁOŃ
Powieść
AutorPola Gojawiczyńska

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:12:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.