Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WĘGIERSKIE SERCE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2012
 • Barwny, 63 min

Żaden inny naród nie zachował się tak wspaniale wobec Polaków w czasie drugiej wojny światowej co Węgrzy, mimo iż byli oni sojusznikiem Hitlera. Pomocy polskim uchodźcom, uciekającym przed agresorem niemieckim i sowieckim, udzieliły nie tylko elity i Kościół katolicki, ale dosłownie całe społeczeństwo węgierskie. W okresie drugiej wojny światowej przez Węgry przewinęło się ponad 120 tys. polskich uciekinierów, w tym wielu wojskowych, których przerzucano stąd do Francji. Tak się stało m.in. w przypadku płk. Stanisława Maczka, późniejszego generała, i jego słynnej brygady, a następnie dywizji pancernej. Nie byłoby polskiego wkładu w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami, gdyby polscy żołnierze nie dostali się na Zachód przez Węgry. Polskich uchodźców rozlokowano w 200 miejscowościach, a ministerstwie spraw wewnętrznych utworzono specjalny departament nr 21 do opieki nad polskimi żołnierzami, którym kierował wielki przyjaciel Polski płk. Zoltan Balo.
Troskliwą opieka otoczono także cywili. W Balatonboglar ks. Bela Varga kierował stojącym na wysokim poziomie gimnazjum i liceum, przez które przewinęło się sześciuset młodych Polaków. Ze strony węgierskiej pomoc koorydynował wspaniały przyjaciel Polaków, minister József Antall-senior, a ze strony polskiej – Ślązak Henryk Sławik. Za tę nielojalność wobec swego sojusznika Wegrzy zapłacili wysoką cenę, kiedy to Niemcy w 1994 r. zajęli ich kraj. W filmie „Węgierskie serce” o pomocy udzielanej Polakom opowiadają bliscy członkowie rodzin węgierskich opiekunów, a także polscy świadkowie oraz dzieci i wnuki tych, którzy doznali pomocy od Węgrów.
Film, w reżyserii Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, ma być hołdem dla naszych bratanków za bezprecedensową i bezinteresowną pomoc w dramatycznych czasach wojennych, będącą z ich strony heroicznym przykładem wierności wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej.(religia.tv)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2014
  Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")-Wyróżnienie im. Janusza Krupskiego
  za "trud i pieczołowitość w dokumentowaniu bohaterskiej gościnności Węgrów wobec Polaków w tragicznych czasach II Wojny Światowej"
2017.02.11 01:25:08
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency