Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FRANCISZEK PIECZKA. PORTRET NA 70-LECIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 42 min

Franciszek Pieczka ogania się przed rolami jak przed pszczołami, żeby go nie "pokąsały". Czy wierzyć tej żartobliwej opinii, przytoczonej w filmowym portrecie artysty? Chyba bohater nie ogania się zbyt gorliwie: podczas długiej kariery zagrał setki ról. Ale z pewnością szczęśliwie i skutecznie. Nie schodzi opuchnięty ze sceny, przeciwnie, każda z jego kreacji to majstersztyk sztuki aktorskiej! Szeroka publiczność zna go głównie z dokonań filmowych, od występów w popularnych serialach, jak "Czterej pancerni i pies", po artystyczne wydarzenia, jak rola w "Żywocie Mateusza". Znacznie mniej widzów miało okazję oglądać Pieczkę w teatrze. A tę właśnie sferę aktorskiej aktywności jubilata przedstawia dokumentalny film, zrealizowany w siedemdziesiąte urodziny Franciszka Pieczki, przygotowującego się do premiery "Żelaznej Konstrukcji" Macieja Wojtyszki w Teatrze Powszechnym w Warszawie, któremu wierny jest niemal od ćwierćwiecza, od roku 1974. Bohater pod okiem kamery definiuje istotę aktorstwa, wspomina swą drogę na scenę i spektakle, w których kreował role od czasu debiutu w 1955 roku na deskach teatru w Jeleniej Górze, rok po ukończeniu warszawskiej PWST. Następnie występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, odtwarzając między innymi postacie Lenniego w "Myszach i ludziach" oraz Barcza w "Radości z odzyskanego śmietnika", według powieści Kadena-Bandrowskiego. Tu właśnie w czasach dyrekcji Krasowskich, kształtowała się sylwetka aktorska Pieczki. Ten ważny okres wspominają m.in. Witold Pyrkosz i Józef Szajna. Następnie bohater filmu pracował w Teatrze Starym w Krakowie, grając w "Zmierzchu" Babla i "Woyzecku" Buchnera po czym związał swe losy z Warszawą, z Teatrem Narodowym, a następnie Powszechnym. Wspomnieniom artysty towarzyszą wypowiedzi jego przyjaciół, partnerów i współpracowników, obrazy miast i teatralnych scen, z którymi był związany, a także materiały archiwalne - wybrane fragmenty filmów i zarejestrowanych sztuk telewizyjnych, w których odtwarzał główne role. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.01.26 23:36:52
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency