Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ina Benita

Ina Benita - galeria

 
zwiń

  • 1912. 02. 01
    Data urodzenia
    Kijów; możliwa jest także inne data: 1 marca 1912; w akcie zgonu oraz na na nagrobku aktorki podana jest data 1 marca 1916
  • 1931. 08. 29
    Debiut teatralny
    w programie "Raj bez mężczyzn" w teatrze "Nowy Ananas" w Warszawie
  • 1984. 09. 09
    Data śmierci
    Mechanicsburg, Pensylwania; pochowana na cmentarzu w Middletown

Właściwie: Inna (lub Janina) Benita Florow-Bułhak.
Aktorka. Do Polski przyjechała wraz z rodziną w roku 1920. Ukończyła paryskie gimnazjum Sacre Coeur (1924-29), a po powrocie do Warszawy Kursy Wokalno-Dramatyczne H. J. Hryniewieckiej. W latach 1932-33 występowała w teatrach m. in. "Morskie Oko" i kabarecie "Femina". W następnych latach rzadko pojawiała się na scenie, poświęcając niemal cała swoją uwagę karierze filmowej. Od roku 1937 związana była z warszawskimi teatrzykami rewiowymi, grała m. in. w "Cyruliku Warszawskim" (1937), "Wielkiej Rewii" (1938-39), i w Teatrze Malickiej (1938), a od wiosny 1939 w "Ali Babie". Podczas wojny występowała w jawnych teatrach "Komedia", Niebieski Motyl", "Miniatury". W roku 1943 związała się z austriackim oficerem, z którym wyjechała do Wiednia. Gdy na początku 1944 roku ów oficer został wezwany do Warszawy, ich romans wyszedł na jaw. Oboje zostali oskarżeni o "Rassenschande" - działanie przeciw czystości rasowej - za co on został wysłany na front wschodni, ona zaś osadzona na Pawiaku, gdzie urodziła syna. Z więzienia została zwolniona w przeddzień Powstania Warszawskiego. Pierwsze tygodnie Powstania Warszawskiego przeżyła na Starym Mieście (mieszkała przy ul. Kilińskiego 3). Pod koniec sierpnia przedostawała się kanałami do Śródmieścia.
Do niedawna nie było pewnych informacji o dalszych losach Benity. Według najczęściej przywoływanych dotychczas informacji aktorka wraz z maleńkim synkiem miała zginąć w kanałach przedostając się do Śródmieścia lub, jak niektórzy utrzymują, już w samym Śródmieściu. W roku 2018 pojawiły się publikacje (m.in. książka P. Gacka "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć" oraz artykuł M. Telera "Tajemnica z Rhumspringe. Nieznane powojenne losy Iny Benity"), z których wynika, że Benita przeżyła powstanie i w roku 1945 przebywała na terenie Niemiec. Według dalszych ustaleń M. Telera (z lutego 2019) pod koniec lat 40. wyszła we Francji ponownie za mąż za Amerykanina L.F. Scuddera (od tego czasu używała nazwiska męża), któremu w roku 1950 urodziła syna i z którym w roku 1960 przeniosła się do USA.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.03.08 02:13:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.