Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

YESTERDAY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 06. 10
 • Gatunek:
  Film obyczajowy, Melodramat
 • Barwny + czarno-biały, 2492 m, 87 min

  Lokacje: Otmuchów (stacja kolejowa, rynek, kościół pw. Świętych Mikołaja i Franciszka Ksawerego), Wrocław, Paczków (Liceum Ogólnokształcące, mury miejskie), Niemodlin (staw młyński).

Rok 1964. Czterej uczniowie prowincjonalnego technikum zafascynowani są nie tylko muzyką Beatlesów, ale także ich sposobem bycia i ubierania się. Przyjmują też pseudonimy: John, Paul, George i Ringo. Nauczyciel Biegacz zastaje na zapleczu sali gimnastycznej Johna i Anię w intymnej sytuacji. Zabiera dessous dziewczyny i każe jej się zgłosić po odbiór do siebie do domu. Podczas jednej z potajemnie urządzonych prób John zostaje porażony prądem i trafia do szpitala. Zgodnie z decyzją dyrektora szkoły Paul, George i Ringo muszą się ostrzyc. Ciotka Ringa obcina mu włosy podczas snu... Ringo przyprowadza do domu Anię, która chce uciec z internatu; ciotka godzi się, by zamieszkała u niej. Kiedy zakochany, po pierwszej spędzonej z Anią nocy, widzi ją wchodzącą do domu Biegacza, przekonany o zdradzie dziewczyny usiłuje popełnić samobójstwo. Odratowany, zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. Tam dowiaduje się o śmierci ciotki i zmianach, jakie nastąpiły w szkole. Ania wyjaśniła mu w liście, że nauczyciel zażądał jako kary wykonania dwudziestu pompek. Ringo postanawia resztę życia spędzić z Anią... Po latach czekają oni na sprawę rozwodową. Nie łączy ich nic, nawet muzyka Beatlesów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1985
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  II stopnia
 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski
 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
 • 1985
  Wenecja (MFF)-nagroda FIPRESCI
 • 1985
  San Sebastian (MFF)-Złota Muszla
 • 1985
  San Sebastian (MFF)-nagroda aktorska
 • 1985
  San Sebastian (MFF)-nagroda Baskijskiego Towarzystwa Kulturalnego
 • 1985
  Istambuł (MFF)-Grand Prix "Złoty Tulipan"
 • 1986
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1985
 • 2010
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu
  dla klasyka polskiego kina, filmu, którego uniwersalne wartości humanistyczne oraz wysoki poziom artystyczny stanowia o ponadczasowym wymiarze

YESTERDAY w internecie

2024.03.01 02:10:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.