Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RYKOWISKO

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 03. 20
 • Gatunek:
  Komedia, Film obyczajowy
 • Barwny, 2231 m, 78 min

  Lokacje: Puszcza Białowieska, Białowieża, osada Zwierzyniec - część sołectwa Czerlonka, Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje wiadomość, że na negocjacje handlowe ma przybyć senator Caposta, Amerykanin polskiego pochodzenia. Warunkiem jego przyjazdu jest uzyskanie zgody na odstrzał wspaniałego jelenia, zaś polowanie ma prowadzić Wiktor Szałaj z leśniczówki Kosy. Następuje seria telefonów. Szef z MSZ zleca sprawę dyrektorowi departamentu, ten komunikuje się z wojewodą Gruszką, ów dzwoni do naczelnika Grybowa, który zasięga informacji na posterunku MO. Sierżant Malec zna Szałaja: element, bimbrownik, właśnie wychodzi z więzienia po kilkuletniej odsiadce.
Wiktor wraca do swojej leśnej chałupki. Kiedyś był leśniczym, zdjęty ze stanowiska przez dyrektora Siekierkę, rozpił się i "wspiął na szczyty upadku". Chorobliwie zazdrosny o znacznie młodszą od siebie, atrakcyjną żonę, demoluje po powrocie pasiekę, prowadzoną pod jego nieobecność przez doktora Wawrzyniaka. Pokłuty przez pszczoły i rozwścieczony, odwiedza mieszkającego niedaleko, w równie ubogiej chałupce, ojca. Strzela na wiwat, by się wyładować. Natychmiast pojawia się wierny Jasio z butelką bimbru, który na podwójny odstrzał reaguje niczym pies Pawłowa. Nieco później przybywa na inspekcję "Desantowiec", czyli nadleśniczy Siekierko, pan i władca okolicy. Nie odkrywa obecności Wiktora i Jasia (schowali się w karecie, którą w 1939 roku uciekał pewien hrabia i którą stary Szałaj przechowuje celem zwrócenia prawowitemu właścicielowi), jednak w konsekwencji wysyła starego na emeryturę, a na jego miejsce angażuje Jamroza. Jest to w pewnej mierze wynagrodzenie za częste wizyty Ewy Jamrozówny w saunie, gdzie "Desantowiec" odpoczywa z gośćmi po polowaniach.
Tymczasem telefony dzwonią w odwrotną stronę. Mimo opinii, że Szałaj jest degeneratem, Szef wydaje polecenie zaangażowania go na dawne stanowisko oraz zbadania, czy ma odznaczenia państwowe. Okazuje się, że przed laty nie odebrał Krzyża Zasługi, więc sierżant Malec doprowadza go do gabinetu naczelnika, by wojewoda Gruszka mógł dokonać dekoracji. Szałaj odmawia! Nie przyjmie krzyża, dopóki nie zostanie zdjęty ze stanowiska "Desantowiec". Naczelnik usiłuje wpłynąć na Baśkę, by przekonała męża. Kiedy żona podejmuje temat polowania, zazdrosny Szałaj podejrzewa ją o romans z "Desantowcem". Każe jej przysięgać, że nigdy go nie zdradziła, i wówczas dowiaduje się prawdy: przed dziesięciu laty, kiedy Caposta jeszcze nie był senatorem, ale już uwielbiał polowania, spędziła z nim noc.
Po kolejnej serii telefonów Szef nakazuje odwołać Siekierkę, a na jego miejsce przyjąć Wiktora. Szałaj zgadza się poprowadzić łowy, ale wysuwa dodatkowe żądania: zlikwidowania sauny, budzącej zgorszenie miejscowej ludności, oraz płotu, którym "Desantowiec" ogrodził tereny łowieckie. Władze postanawiają tę sprawę odłożyć na później.
Wiktor wprowadza się do nadleśnictwa. Z Warszawy przybywa asystent Szefa, by poinstruować ludność, jak ma zachować się wobec Amerykanina. Stary Szałaj rozpoznaje w dyplomacie syna oczekiwanego hrabiego i przekazuje mu karetę. Odnowiona, posłuży wkrótce jako środek lokomocji dla dostojnego gościa.
Podczas powitania, które odbywa się dokładnie wbrew zaleceniom potomka hrabiowskiego rodu, Caposta wręcza Wiktorowi prezent - sztucer z noktowizorem. Na progu nadleśnictwa wita senatora Basia ubrana w tę samą sukienkę, w której witała go dziesięć lat temu.
Polowanie nie obywa się bez komplikacji. Wiktor zaprasza gościa na specjalnie wybudowaną ambonę, po czym oznajmia zebranym na dole, że zabije Capostę, jeżeli nie zostaną zniszczone płot i sauna. Amerykanin, który początkowo obawiał się, że dojdzie do wyrównania porachunków małżeńskich, teraz bierze stronę Szałaja. Jest nawet zadowolony gdyż spodziewa się publicity. Obaj panowie postanawiają oblać to wydarzenie. Padają dwa strzały, napełniające zgrozą zebranych, ale Jasio, nadbiegający z butelką bimbru, rozwiewa ich obawy. Po rozwaleniu płotu senator może odlecieć na negocjacje.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2020.04.29 00:28:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency