Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRZY KROKI PO ZIEMI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1965
 • Premiera:
  1965. 09. 03
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 2637 m, 89 min

  Lokacje: m.in. Warszawa (dworzec Warszawa Wschodnia), Siedlce (stacja kolejowa).

  W filmie wykorzystano zdjęcia i nagrania Polskiej Kroniki Filmowej.

"Niewątpliwie mamy do czynienia z jednym z głównych wydarzeń filmowych roku" - napisał po premierze "Trzech kroków po ziemi" jeden z krytyków. Jakby na potwierdzenie jego słów utwór Hoffmana i Skórzewskiego otrzymał niebawem nagrodę Ministra Kultury II stopnia i Srebrny Medal na festiwalu w Moskwie. Był więc to kolejny "fabularny" sukces pary znakomitych dokumentalistów. Wcześniej zdążyli już zwrócić uwagę widowni i krytyki dwoma filmami: "Gangsterzy i filantropi" oraz "Prawo i pięść". "Trzy kroki po ziemi" podobnie jak "Gangsterzy..." mają budowę nowelową. Zgodnie z przesłaniem tytułu każda z trzech minifabuł mocno tkwi w realiach współczesności. Scenariusze do nich napisało bowiem życie (punktem wyjścia pracy scenarzystów były reportaże prasowe i ankieta tygodnika "Polityka"). [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Reportaże prasowe oraz ankieta tygodnika "Polityka

Nagrody
schowaj

ROZWÓD PO POLSKU (1)

 • Nowela
 • 30 min

Pierwsza nowela - "Rozwód po polsku" (w opinii wielu recenzentów najlepsza) opowiada o małżeńskich kłopotach Ludwika i Marii Gościków. Ona jest studentką, on zagorzałym działaczem społecznym. Mimo że uczucie nie wygasło, ich związek przechodzi poważny kryzys. Jego źródłem są odmienne hierarchie wartości. Maria pragnie męża tylko dla siebie, chce mieć mieszkanie i poczucie stabilizacji. Ludwik zaś to altruista, oddany bez reszty problemom społecznym. Dla nich skłonny jest nawet poświęcić interesy swoje i swoich bliskich. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest fakt, że zrezygnował z przydziału na mieszkanie na rzecz "bardziej potrzebujących". Konflikt między małżonkami zaprowadził ich wreszcie na salę sądową. Czy rozwód dojdzie do skutku? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROZWÓD PO POLSKU
Słuchowisko radiowe
AutorJerzy Janicki
Informacja za słownikiem "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. T. 3" , w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza.

DZIEŃ URODZIN (2)

 • Nowela
 • 24 min

Ozdobą drugiej noweli pt. "Dzień urodzin" jest świetna kreacja Tadeusza Fijewskiego. Gra on emerytowanego notabla partyjnego. Gdy był czynny zawodowo, w dniu urodzin pamiętano o nim i hołubiono go. Były odznaczenia, nagrody, zaszczyty. Wszyscy pamiętali o Majchrowskim, lecz głównie po to, by i on - gdy będzie trzeba - pamiętał o nich. Dziś emerytowany dostojnik również oczekuje gości. Los jednak zgotuje mu gorzka niespodziankę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEŃ NARODZIN
Słuchowisko radiowe
AutorJerzy Janicki
Informacja za słownikiem "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. T. 3" , w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza.

GODZINA DROGI (3)

 • Nowela
 • 29 min

O ile dwie początkowe nowele idealnie mieszczą się w konwencji realistycznego obrazka psychologicznego, o tyle trzecia wychyla się nieco w stronę kina sensacyjnego. Akcja bowiem toczy się tu wartko i obfituje w dramatyczne zwroty. W położonej na odludziu wsi ciężko zachorowało dziecko. Wezwana do niego doktor Wysocka w wyniku pośpiechu zostawia w domu dokumenty i torebkę. Tymczasem w pociągu zaczepia ją konduktor. Perswazje i tłumaczenia na niewiele się zdają. Lekarka musi wysiąść na najbliższej stacji i różnymi środkami transportu usiłuje dotrzeć do umierającego dziecka. Kiedy wreszcie napotyka na milicyjny radiowóz, mała pacjentka jest już w stanie śmierci klinicznej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GODZINA DROGI
Nowela
AutorJózef Kuśmierek
Informacja za słownikiem "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. T. 3" , w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza.
2021.02.25 00:11:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman