Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REWIZYTA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Barwny, 95 min

  Okres zdjęciowy: 18 czerwca - lipiec 2009.

Dramat Krzysztofa Zanussiego, w którym reżyser i scenarzysta opowiada o dalszych losach bohaterów swoich wcześniejszych filmów. Punktem wyjścia do tej historii staje się kwestia egzystencji człowieka. Odpowiedzi na pytanie szuka Stefan, były student filozofii i niedoszły samobójca z "Serca na dłoni" (2008), który przeprowadza wywiady na temat sensu życia, w ramach swoistej terapii po ciężkich przejściach. Próbuje dociec, jak poszczególni jego rozmówcy ułożyli sobie życie, ile zostało w nich z dawnych marzeń i planów na przyszłość. We współcześnie kręcone sekwencje wplatają się fragmenty filmów sprzed lat, a swoje role odtwarzają ci sami aktorzy. Otwierająca "Rewizytę" scena nawiązuje do "Życia rodzinnego" (1971), w którym głównymi postaciami byli: Bella, Marek i Wit. Od tamtych wydarzeń minęło blisko 40 lat, każdy z bohaterów wybrał własną drogę życiową. Bella wyszła za mąż za bogatego Francuza ze starej rodziny z tradycjami. W stanie wojennym pomagała Polakom we Francji. Po śmierci męża zainwestowała na giełdzie i straciła cały majątek. Wspomina czasy, kiedy mieszkała w rodzinnym domu z ojcem, który nigdy nie pogodził się z nacjonalizacją swojej fabryki, topił żale w alkoholu. Jej brat Wit został inżynierem, wyjechał na Śląsk, chciał się wyzwolić ze szponów toksycznej rodziny, gardził ojcem. Bella pamięta, jak przyjechał z kolegą ze studiów, Markiem, z którym przeżyła romans. Tej nocy po ich przyjeździe zgorzkniały ojciec wypił za dużo i przeniósł się na tamten świat. Do pamiętnego spotkania sprzed kilkudziesięciu lat wraca także we wspomnieniach Marek, dziś właściciel warsztatu samochodowego. Rodzina Braunów wywarła na nim ogromne wrażenie i wpłynęła na jego dalsze losy. Dobrze pamięta tamte chwile: Bellę, jej brata i ich ojca. Wiedziony ciekawością Stefan odwiedza Wita, który przebywa w szpitalu na oddziale specjalnym. Niechętnie mówi o ojcu, był z nim skłócony. Nie ma dobrych wspomnień z rodzinnego domu, w którym panowała napięta atmosfera. Kolejne osoby z listy wywiadów Stefana są bohaterami "Barw ochronnych" (1976). Docent Jakub Szelestowski uchodził za człowieka inteligentnego, ale zarazem bardzo przebiegłego. Świadomie wybrał drogę karierowicza, obfitującą w moralne kompromisy. To typ cynicznego mędrca, wyrachowanego egoisty, niepozbawionego jednak odruchów buntu wobec własnych postępków. Czy udział w obozie naukowym miał wpływ na jego dalsze wybory?
Adwersarzem docenta był wówczas Jarosław Kruszyński, który jako młody magister nie umiał dostosować się do środowiska, z jakim związał swoje zawodowe losy. Kruszyński buntował się, a potem uciekł do Australii. Czy sędziwy już docent będzie umiał doradzić Stefanowi, szukającemu odpowiedzi na pytanie "jak należy żyć"? Czy po 33 latach coś się zmieniło w jego postawie?
A kim są dziś bohaterowie filmu "Constans", jak ułożyło się ich życie? Witek, absolwent technikum i zapalony taternik, na jednej z wypraw w wysokogórskim schronisku spotkał innego taternika, który znał jego ojca. Dzięki niemu dostał atrakcyjną posadę. W czasie służbowego wyjazdu do Indii, zaobserwował, jak szef, Mariusz, dopuszcza się machinacji w rozliczeniach dewizowych. Wszyscy w firmie przymykają na to oczy, bo robią to samo. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza muzyka

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 03:03:21
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.