Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIKODEM DYZMA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1956
 • Premiera:
  1956. 10. 29
 • Gatunek:
  Komedia, Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 3236 m, 107 min

  Lokacje: Łódź (ul. Moniuszki 8).

Satyryczna komedia obyczajowa, demaskująca - poprzez historię zawrotnej kariery hochsztaplera osiągającego najwyższe zaszczyty - skorumpowanie sfer rządzących sanacyjnej Polski. Nikodem Dyzma to nędzarz bez pracy i dachu nad głową. Jedynym jego majątkiem jest frak, który ma mu ułatwić uzyskanie pracy fordansera w jednych z przedwojennych warszawskich nocnych lokali. Ale jego właściciel oświadcza, że Dyzma jest zbyt "prowincjonalny". Los zrządza, że Dyzma znajduje na ulicy zaproszenie na wytworny raut. Idzie tam, by oddać zaproszenie, licząc na jakiś napiwek. Wzięty jednak zostaje za jednego z gości i dzięki zbiegom okoliczności, a także zachowaniu uznanym za wysoce oryginalne i odważne, robi oszałamiającą karierę, zostaje nawet prezesem Państwowego Banku Zbożowego. Staje się ulubieńcem salonów, ma ogromne powodzenie u kobiet, ale wraca ciągle do Zuli, dziewczyny pracującej jako modelka. Choć szef policji i główny antagonista Dyzmy znają prawdę o nim - milczą. Demistyfikacja Dyzmy groziłaby bowiem kompromitacją najwyższych sfer i stosunków panujących w ówczesnym polskim establishmencie. A Dyzmę czekają nowe zaszczyty...
Krytyka nie przyjęła "Nikodema Dyzmy" anno domini 1956 życzliwie. Nie pomógł nawet Adolf Dymsza w tytułowej roli. Zupełnie innego zdania była publiczność, która waliła do kin drzwiami i oknami. Mimo sukcesu frekwencyjnego Jan Rybkowski po blisko ćwierćwieczu ponownie sięgnął po powieść Mostowicza. W efekcie powstał siedmioodcinkowy serial z genialną kreacją Romana Wilhelmiego. Tym razem zarówno widzowie, jak i krytycy nie mieli powodów do wybrzydzań.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KARIERA NIKODEMA DYZMY
Powieść
AutorTadeusz Dołęga-Mostowicz

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 01:44:57
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl