Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAPOLEON

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Francja
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1991. 09. 06
 • Gatunek:
  Film historyczny, Film biograficzny
 • Język:
  francuski
 • Barwny, 6 odcinków x ok. 50 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

LE 18 BRUMAIRE (1)

 • Odcinek serialu
 • 50 min

Odcinek opowiada o objęciu przez Napoleona Bonaparte władzy we Francji. Napoleon wraca z Egiptu z postanowieniem obalenia Dyrektoriatu i przejęcia władzy. Po dwóch latach władzy Dyrektoriat traci społeczne poparcie, a jego niepopularność rośnie, szczególnie wśród burżuazji czującej zagrożenie ze strony opozycji monarchistycznej. Potrzebny jest ktoś, kto utrzyma ówczesny ustrój społeczny dający przewagę burżuazji. Napoleon jest idealnym kandydatem. Jego zwolennicy pozyskują kolejnych sojuszników, a francuska finansjera udziela niezbędnej pomocy finansowej. Zamach stanu, który daje Napoleonowi nieograniczoną władzę, nazywa się przewrotem 18 brumaire' a (9 listopada). Jednak decydujące wydarzenia rozgrywają sie 19 brumaire' a (10 listopada) 1799 roku. Rada Starszych, aby zapobiec rzekomemu spiskowi jakobińskiemu, oddaje komendę nad garnizonem paryskim generałowi Bonaparte. Następnego dnia spotykają się oba ciała prawodawcze: Rada Starszych i Rada Pięciuset. Początkowo obie są przeciwne zmianie ustroju politycznego, ale przewodniczący tej ostatniej Lucjan Bonaparte, brat Napoleona, wzywa oddanego im Joachima Murata, który na czele plutonu grenadierów wkracza na salę obrad. Posiedzenie zostaje przerwane, a przerażona Rada Starszych już bez protestu powołuje Radę Republiki w postaci trzech konsulów: Emanuela Sieyrsa, Pierre' a Ducos' a i jako pierwszego konsula - Napoleona Bonaparte.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

BERLIN (2)

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Napoleon w bitwie pod Austerlitz rozbija połączone siły austriacko - rosyjskie, zadając ostateczny cios Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu Narodu Niemieckiego. W to miejsce Napoleon tworzy trzy duże organizmy państwowe: Prusy, Austrię i Związek Reński. Prusy niezadowolone z utworzenia Związku Reńskiego wystosowały w tej sprawie ultimatum do cesarza Francji. W odpowiedzi wkracza on ze swymi armiami na terytorium Prus, pokonuje wojska pruskie w bitwie pod Jeną i Auerstadt a następnie wkracza do Berlina. Tu organizuje kierowanie podbitym krajem, powołując nowe struktury państwowe. Salony pruskiej burżuazji i arystokracji niechętnie widzą u siebie oficerów okupacyjnej armii. Czasem muszą jednak przyjąć ich pomoc, bo w niektórych regionach kraju dochodzi do buntów chłopskich. Buntują się też oficerowie pruscy zmuszani do wykonywania rozkazów francuskich okupantów. Na ich czele staje Ferdynand von Schill. Powstanie zostaje stłumione. Ponieważ w tym czasie zawiązuje się piąta koalicja antyfrancuska i jej wojska atakują wojska francuskie na kilku kierunkach, Napoleon wycofuje część wojsk z Hiszpanii i 6 lipca 1809 r. rozbija wojska austriackie w bitwie pod Wagram. Tak, więc kolejna wojna kończy się traktatem pokojowym podpisanym z Austrią w Schonbrunn pod Wiedniem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

MARIE WALEWSKA (3)

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Karnawał w sezonie 1806/1807; tuż po rozgromieniu Prus pod Jeną i Auerstedt i zmuszeniu ich do opuszczenia Warszawy. Napoleon uważany jest przez Polaków nie tylko za boga wojny, ale i za boga wolności. Rezyduje na zamku w Warszawie. Na pierwszym balu sezonu poznaje dwudziestoletnią hrabinę Marię Walewską. Rozpoczyna się słynny romans, do którego Maria zostaje właściwie zmuszona okolicznościami politycznymi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

LE BLOCUS (4)

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Napoleon nie ma już przeciwników w Środkowej Europie, lecz wojna z Anglią, trwa nadal, a smak zwycięstwa mąci świadomość rozbicia floty francuskiej i sprzymierzonej floty hiszpańskiej przez flotę brytyjską pod Trafalgarem. W kontynentalnej Europie zapanował pokój, z wyjątkiem Portugalii, gdzie Anglicy mają swoje bazy morskie, z których robią wypady przeciwko francuskim statkom na morzach. Napoleon postanawia spacyfikować ten ostatni wrogi skrawek Europy. Posyła więc swoje wojska do Portugalii pod wodzą generała Junota. Przejście przez terytorium przyjaznej Hiszpanii nie nastręcza przeszkód. Gorzej jest z pokonaniem bezdroży Portugalii. Mimo przestróg Hiszpanów, Junot gnany ambicją zmusza swoje wojsko do morderczego marszu na Lizbonę. Tymczasem dwór królewski w Lizbonie, sparaliżowany lękiem przed nadchodzącą armią francuską, szykuje się do ucieczki. Generał Junot ma nadzieję na portugalski tron. Ostatecznie Portugalia zostaje podbita. Dwór królewski, ogałacając ze wszystkich bogactw swoje posiadłości, ucieka do Brazylii. Nadzieje Junota na portugalski tron nie spełniają się. Hiszpania faktycznie jest okupowana przez Francuzów. W proteście przeciwko przedłużającej się okupacji abdykuje król hiszpański Karol IV, a następnie wybucha w Hiszpanii powstanie narodowe przeciwko francuskim garnizonom. Powstanie to, tłumione przez Francuzów, w postaci walk partyzanckich tliło się długo na Półwyspie Iberyjskim, angażując znaczne siły francuskie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Jose Fonseca e Costa
   
 • Scenariusz
  Carlos Saboga
   
 • Zdjęcia
  Elso Roque
   
 • Muzyka
   
 • Scenografia
  Maria Gonzaga
   
 • Obsada aktorska
  Jean-François Stévenin
  Napoleon Bonaparte
  Patrick Fierry
  Junot
  Francois Perrot
  Charles Maurice de Talleyrand-Perigord
  Herman Jose
  Thiebault

MOSCOU (5)

 • Odcinek serialu
 • 49 min

Ponieważ Rosja nagminnie łamie zasady blokady Wysp Brytyjskich Napoleon podejmuje decyzję o podbiciu Rosji i jej podporządkowaniu cesarzowi Francji. 24 czerwca 1812 r. przekracza wraz z 300 - tysięczną armią rzekę Niemen, rozpoczynając tym samym kolejną kampanię wojenną. Rosjanie wycofywali się i unikali bitew. Dopiero pod wsią Borodino doszło do wielkiej bitwy, w której wzięło udział 250 tys. ludzi, a zginęło około 80 tysięcy. Bitwa nie przynosi jednak rozstrzygnięcia. Posuwająca się w kierunku Moskwy armia napoleońska nie napotyka żadnego oporu ze strony Rosjan, ponieważ marszałek Kutuzow sukcesywnie wycofuje swoje wojska, nie dopuszczając do walk. W połowie września Napoleon wkracza do Moskwy. Wielka jest jednak konsternacja Francuzów. Zastają puste miasto. Rosjanie, po wcześniejszej ewakuacji mieszkańców i wywiezieniu wszelkich zapasów żywności, podpalili Moskwę, która płonęła jeszcze przez kilka dni. Spłonęła nawet część pałacu kremlowskiego, z którego rezydujący tam Napoleon musiał salwować się ucieczką. Napoleon wielokrotnie śle do cara propozycje honorowego zakończenia wojny. Żadna odpowiedź jednak nie nadchodzi. Po miesiącu bezowocnych oczekiwań Bonaparte zarządza odwrót swojej armii. Spadły pierwsze śniegi i nadciągnęła wielka kontynentalna zima, która wraz z brakiem żywności, kwater oraz wrogością hord kozackich, dziesiątkuje Wielką Armię cesarza Francuzów. On sam opuszcza jej resztki i pospiesznie wraca do Francji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

LE REDDITION (6)

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Po ucieczce z Francji, podyktowanej klęską pod Waterloo, Napoleon oddaje sie w ręce wroga, z którym walczył przez dwadzieścia lat - Anglikom, licząc na ich święte prawo gościnności. Było to najbardziej rozpaczliwe posunięcie Napoleona. Przybity poniesioną klęską oczekuje na pokładzie angielskiego statku Bellerophon na decyzję o swoich dalszych losach. Napoleon, swobodnie poruszający się po pokładzie, staje się dla mieszkańców Plymouth swoistą turystyczną atrakcją. Nawet z dalekich zakątków kraju przyjeżdżają Anglicy, aby choć przez chwilę spojrzeć na zdetronizowanego cesarza Francuzów. 31 lipca 1815 r. dowiaduje się, że jego oczekiwania zawiodły i Anglicy nie udzielą mu spodziewanego azylu. Na pokład Bellerophona przybywa angielski admirał Keith wraz z adiutantem i przekazuje Napoleonowi treść dekretu skazującego go na wygnanie na wyspę Świętej Heleny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.05.13 00:30:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.