Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANNY I WDOWY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1991
 • Premiera:
  1991. 09. 12
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny (negatyw: Fujicolor), 145 min

  Lokacje: Obory (dwór przy ul. Literatów 2), Turowa Wola (dwór).

Po upadku powstania styczniowego ci, którzy walczyli w powstańczych szeregach, masowo zostają wywożeni na Sybir. Bogata ziemianka, Ewelina, tak jak wiele innych polskich dam, postanawia tam wyjechać za ukochanym mężczyzną, Janem Darskim. Nie powstrzymuje jej nawet rozpacz jedynej, ukochanej córki, Karoliny, nie wyobrażającej sobie życia bez matki. Ewelina dociera do Jana. Opiekuje się załamanym mężczyzną, a po samobójczej śmierci męża, Cypriana, bierze z Darskim ślub. Wkrótce Jan umiera, Ewelina zaś, zgwałcona przed wyjazdem, wraca do kraju. Po latach dorosła już Karolina przypadkowo spotyka matkę, poznaje swą przyrodnią siostrę - Suzanę. Ewelina, Karolina i Suzane zamieszkują razem, ale nie na długo. Po awanturze z matką, usiłującą nie dopuścić do związku Karoliny z lekkoduchem Edwardem Borskim, córka opuszcza dom wraz z ukochanym. Karolina, tak jak przed laty jej matka, wyjeżdża w ślad za ukochanym wywiezionym do Rosji. Po przyjeździe spotyka ją przykre rozczarowanie. Borski rozpił się, utrzymuje intymne kontakty z miejscową dziewczyną, traktuje Karolinę bardzo brutalnie. Młoda kobieta umiera, wydając na świat córkę - Ewelinę. Osierocona Ewelina dzięki życzliwości nieznajomych zostaje przywieziona z Rosji do wolnej już Polski, do rodzinnego domu matki. Zastępuje ją Ewelinie, kochająca ją jak własne dziecko, Suzane. Podczas okupacji Ewelina rodzi dziecko - córkę Zuzannę. Wychowuje ją sama, gdyż porzuciła męża, miernego aktora estradowego, kolaborującego z Niemcami. Po wojnie Ewelina, ziemianka z pochodzenia, zostaje wywieziona do rosyjskiego obozu. Po latach wraca do kraju, odnajduje Zuzannę. Ewelina umiera na atak serca 13 grudnia 1981 r. - po sforsowaniu drzwi jej mieszkania przez patrol stanu wojennego. Zuzanna i jej mąż, działacz "Solidarności", po internowaniu, wyjeżdżają do Paryża. Mimo że ułożyli sobie tam życie, wracają, głównie za sprawą Zuzanny, do kraju. Zuzanna odwiedza rodzinny, zdewastowany dwór. Teraz już swój dom . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1991
  Kair (MFF)-wyróżnienie

Patrz także:
schowaj

2023.04.25 00:10:45
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.