Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RYTM SERCA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1977
 • Premiera:
  1977. 12. 28
 • Barwny, 68 min

  Lokacje: Łódź (przejście podziemne przy dworcu Łódź Fabryczna, dom handlowy "Juventus").

Film o miłości, odpowiedzialności, lojalności wobec bliskich. Historia klasycznego trójkąta małżeńskiego, gdzie wszyscy cierpią, ale nikt nie potrafi znaleźć wyjścia z beznadziejnej sytuacji. Zbigniew Kamiński otrzymał w 1979 roku wyróżnienie na Festiwalu Prix Futura w Berlinie Zachodnim. W "Rytmie serca" reżyser podjął ciekawą próbę ukazania psychologicznych relacji, łączących "ludzkie boki" miłosnego trójkąta. Starał się też wniknąć w meandry duszy i sumienia dojrzałego człowieka, rozdartego przez równoczesne uczucie do dwóch kobiet oraz dzieci, które ma z jedną z nich.
Bohater filmu, Kamil, jest lekarzem. Przyjmuje pacjentów w przychodni, doradza, poucza, służy wiedzą i doświadczeniem, choć sam nie znalazł recepty na swoje mocno zagmatwane życie. W wigilię Bożego Narodzenia w gabinecie Kamila pojawia się młody człowiek. Jest przerażony, panicznie boi się o swoje zdrowie i życie, uskarża się na dolegliwości sercowe. Widać w jego oczach strach przed nagłą śmiercią. Ostatni w tym dniu nerwowy pacjent skłania lekarza do smutnej refleksji, do zastanowienia się nad własnym życiem, zrobienia rachunku sumienia. Kamil nigdy nie oszczędzał się, nie dbał o swoje zdrowie, choć ma poważne problemy z sercem wciąż dużo pali. Od wielu lat Kamil prowadzi podwójne życie, dzieli czas między dwie kobiety: żonę i kochankę, co przysparza mu wielu trosk i kłopotów. Nie potrafi jednak wybrnąć z sytuacji, w której się znalazł przed laty. Jego dzieci były jeszcze bardzo małe, gdy poznał Małgorzatę. Nie miał odwagi opuścić żony, odejść do innej. Wybrał, jak przypuszczał wtedy, najlepsze rozwiązanie. Dziś czuje się przegrany, zdaje sobie sprawę, że skrzywdził wszystkich. Dla własnego spokoju i czystego sumienia zatruł życie swoim bliskim, czego dzieci nie mogą mu wybaczyć. Syn Andrzej ma już własną rodzinę, żonę i uroczą kilkuletnią Kasię. Córka Ania nie zaznała do tej pory szczęścia w miłości, ale wszystko się zmieniło, gdy w jej życiu pojawił się Krzysztof. Ma nadzieję, że tym razem jej się uda, nie podzieli smutnego losu matki.
Cała rodzina w komplecie spotyka się, jak co roku, przy wigilijnym stole, będzie też Krzysztof. I jak co roku, w domu panuje w tym czasie ciężka i nerwowa atmosfera. Wszyscy starają się sprawiać wrażenie radosnych i szczęśliwych, choć wcale tak nie jest. W miarę przygotowań do wigilijnej kolacji atmosfera zagęszcza się, wyczuwa się nerwowość domowników, chłód i obcość. Znowu trzeba udawać, że nic się nie stało i wszystko jest dobrze. I, jak co roku, w środku Wigilii ojciec wstanie od stołu, by opuścić rodzinę i spędzić część wieczoru z Małgorzatą, której dochował przyrzeczenia dozgonnej miłości. Nikt jeszcze nie wie, że tym razem Kamil opuści wszystkich bezpowrotnie. Kiedy bohater wraca w nocy do domu z wizyty u swej przyjaciółki, jego serce traci swój "rytm" - przestaje bić. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1979
  Berlin (Festiwal Radiowo-Telewizyjny "Prix Futura")-Wyróżnienie
2019.10.24 00:32:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski