Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ LISTOPADOWY

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1971. 04. 23
 • Czarno-biały, 32 min

Ekranizacja mniej znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza napisanego w 1959 roku.
Kameralny dramat psychologiczny, rozgrywający się podczas listopadowego dnia w leśniczówce. Jej gospodarzem jest czterdziestoletni Karol Starski - samotny, chory na serce mężczyzna, który przez całe życie "uciekał od ludzi". Sukcesu zawodowego nie odniósł, małżeństwo mu się rozpadło, zdrowie przedwcześnie przestało dopisywać. Teraz jedynym pragnieniem Karola jest "żyć w spokoju". Zwłaszcza w dzień imienin, które jak zwykle przypadają na pochmurny i smutny listopadowy dzień.
Przyzwyczajonego do samotności i monotonii mężczyznę czeka jednak zaskoczenie. Do drzwi leśniczówki niespodziewanie puka jego matka. Nie widział jej od blisko czterech lat. Przyjazd rodzicielki nie wywołuje w Karolu entuzjazmu. Starski ma do niej żal, że całe życie poświęciła swojej karierze aktorskiej. O dziecko nigdy zbytnio nie dbała. Teraz między matką a synem dochodzi do szczerej i bolesnej rozmowy...
Przenikliwe studium psychologiczne dwojga ludzi, którzy daremnie próbują się porozumieć. On, od dzieciństwa pragnący matczynego ciepła i miłości, wciąż ma daremną nadzieję, że je otrzyma. Ona, nieświadoma ogromu swego egotyzmu, nie potrafi odróżnić autentycznego dramatu od tego, w którym co wieczór uczestniczy na scenie. Uczuciowe kalectwo uniemożliwia jej przekroczenie konwenansu nawet w obliczu cierpienia własnego syna.
Pesymistyczną wymowę filmu podkreśla wykreowany w nim klimat - melancholijny, przygnębiający, tchnący beznadzieją. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEŃ LISTOPADOWY
Nowela
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Patrz także:
schowaj

 • 1961
  Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Andrzej Szafiański
2017.02.11 05:44:59
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl