Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PŁOMIENIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1979. 01. 22
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2381 m, 83 min

  Lokacje: Dobroń.

Konfrontacja postaw moralnych i życiowych współczesnej wiejskiej rodziny podczas stypy po śmierci starego rolnika.
Podczas niedzielnej mszy stary, schorowany rolnik nagle słabnie. Idzie na pole, gdzie jego syn Czesław pracuje. Jest oburzony: praca w niedzielę jest grzechem, syn postępuje wbrew tradycyjnej i religijnej obyczajowości wiejskiej. Stary rolnik umiera. Na pogrzeb przyjeżdżają dwaj synowie z miasta. Roman jest architektem, Edward lekarzem. Po pogrzebie rozmawiają z krewniakami ze wsi o swoich problemach i kłopotach. Wychodzą na jaw ukrywane przedtem różnice obyczajowości. Wuj w długiej rozmowie przekonuje Czesława, żeby szanował tradycyjne poglądy starych rolników i zbyt pośpiesznie nie wprowadzał unowocześnień do gospodarki. Rozpoczyna się obiad. I znów rozmowy o gospodarstwie, o sprawach rodzinnych, nieraz bardzo intymnych. Wuj upija się, wspomina przeżycia wojenne, później sprzecza się z żoną, którą obarcza winą za brak potomstwa. Edward wychodzi oglądać mecz w telewizji. Jego żona, Urszula, podczas długiego spaceru żali się szwagrowi, że mąż ją zaniedbuje. Prowokuje Romana i w stodole dochodzi do zbliżenia. Stypa powoli ma się ku końcowi. Roman i Edward z żonami wsiadają do swych samochodów. Wkrótce po ich odjeździe wybucha pożar. Czesław oznajmia podniesionym głosem, że na tym miejscu zbuduje wspaniałe, nowoczesne gospodarstwo.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2021.02.27 00:08:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych