Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TYGRYSY EUROPY

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  1999. 10. 17
 • Gatunek:
  Komedia
 • Barwny (Kodak), 11 odcinków x ok. 55 min

  Lokacje: Warszawa (biurowiec "Ilmet" przy Alei Jana Pawła II 15], Piaseczno[ dom przy ul. Redutowej 64).

Serial z satyrycznym zacięciem weryfikujący mity, związane z polskim kapitalizmem i kultem "robienia pieniędzy". Reżyser, ukazując od kulis świat rodzimej elity finansowej, portretuje jej śmieszności, snobizmy i kompleksy. Miano "tygrysa Europy", którym co pewien czas międzynarodowe media określają Polskę, jest bowiem w dużej mierze zasługą sprytnych oszustów podatkowych, przemytników i rozmaitych "przewalaczy". Przez ostatnie dziesięć lat dorobili się oni nie tylko budzących zazdrość gigantycznych fortun, lecz także własnego modelu kultury i obyczajowości. Modelu, który bezlitośnie obnażył ich intelektualne ubóstwo i prymitywizm. To właśnie z niego przede wszystkim śmieje się Gruza, dowodząc, że gdyby "tygrysy Europy" pozbawić pieniędzy, byliby co najwyżej wynędzniałymi kotami, żerującymi po śmietnikach.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Warszawa (TP SA Music and Film Festival)-nominacja do nagrody "Philip Award"
  w kategorii: piosenka w filmie polskim lub serialu telewizyjnym; za piosenkę" Zigaretten nach Berlin"

Patrz także:
schowaj

POWRÓT Z WAKACJI (1)

 • Odcinek serialu
 • 53 min

W luksusowej posiadłości biznesmena Nowaka służba używa sobie ile wlezie. Właściciel wraz z rodziną bawi w interesach w Meksyku, więc pokojówki, ogrodnik i ochroniarz wygrzewają się na słońcu, popijają wytworne trunki, zażywają kąpieli w basenie i w ogóle miło spędzają czas. Jedynie młody, ambitny kierowca Jacek zachowuje resztki pozorów. Ale on ma powód - uchodzi za prawą rękę Nowaka. Pewnego leniwego, słonecznego popołudnia biznesmen telefonicznie zawiadamia swych podwładnych o rychłym powrocie. Nastrój radosnej sjesty bezpowrotnie pryska, ustępując miejsca gorączkowej krzątaninie. Jacek, wysłany przez szefa do biura firmy, zastaje tam prawdziwy pogrom: wyludnione pomieszczenia, porozrzucane papiery. Od znajomego portiera dowiaduje się, że jest to efekt "nalotu" policji skarbowej.

URODZINY (2)

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Jacek nie przestaje marzyć o karierze i dużych pieniądzach. W rozmowie ze swym szefem przekonuje się jednak, że psychicznie jeszcze nie dojrzał do robienia prawdziwych interesów. W dodatku jego stosunki z ukochaną dziewczyną ulegają raptownemu pogorszeniu. Dziadek Jacka kończy osiemdziesiąt lat i chłopak zamiast pokazu mody z udziałem sympatii wybiera rodzinną uroczystość. Przy stole spotyka się cała rodzina: Jacek, jego siostra, która właśnie wróciła z obozu archeologicznego, ciotka, mająca wyraźną słabość do trunków, ojciec - wiecznie zrzędzący księgowy, i dziadek, bohater wieczoru. Brakuje tylko matki, która przebywa w Stanach Zjednoczonych.

NOWA NAUCZYCIELKA (3)

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Szef każe Jackowi odebrać ze szkoły nową nauczycielkę języka polskiego i historii. Przypadek zrządza, że jest nią Monika. Jacek, chcąc zaimponować dziewczynie, świadomie sprawia wrażenie, że zarówno luksusowa limuzyna, jak i posiadłość są jego własnością. Już pierwsze spotkanie nauczycielki z dziećmi Nowaka napawa ją lekkim przerażeniem. Pociechy biznesmena nie mają pojęcia o ortografii, lepiej znają dzieje Stanów Zjednoczonych niż Polski. Zniechęcona Monika chce zrezygnować z intratnych korepetycji, lecz Jacek odwodzi ją od tego zamiaru. Przyznaje się też, że jest tylko kierowcą Nowaka.

DECYZJE (4)

 • Odcinek serialu

Monika waha się, czy przyjąć intratną posadę u Nowaków. Nie czuje się na siłach, by w ciągu kilku miesięcy przerobić z dziećmi bizesmena program czterech lat nauki. Wreszcie pod wpływem nieodpowiedzialnego zachowania matki, szastającej pieniędzmi na prawo i lewo, zgadza się na korepetycje, by ratować finanse rodziny. Najbardziej zadowolony z takiego obrotu rzeczy jest Jacek, coraz bardziej zafascynowany nauczycielką. Również matka Moniki, bezrobotna eksmodelka, ma wreszcie powód, by pochwalić się córką przed sąsiadkami. Czarne volvo, zajeżdżające regularnie pod ich blok z zabójczo przystojnym Jackiem za kierownicą, robi bowiem nie tylko na niej wielkie wrażenie.

INTERVIEW (5)

 • Odcinek serialu
 • 56 min

W rezydencji Nowaków trwają przygotowania do interwiev. Nowakowa wspólnie z selekcjonerem przesłuchuje kolejne kandydatki. W konkursie biorą m.in. udział spóźniona matka Moniki i Edward Skorupa, zwany Janem - kamerdyner hrabiego Potulickiego. Prezesowa postanawia dać szansę wszystkim chętnym i po kolei zatrudnić ich na próbę.

ZAKRĘCONA (6)

 • Odcinek serialu
 • 52 min

W rezydencji Nowaków rozpoczyna pracę pierwsza z testowanych kandydatek na pokojówkę. Wszystko ją dziwi i zachwyca, nie może się zorientować w topografii posiadłości. Na domiar złego sprowadza hydraulików, by usunęli przeciek, który w rzeczywistości jest fontanną. Tymczasem prezes Nowak z uporem godnym lepszej sprawy kontynuuje kurs pilotażu. Wkuwa teorię, ćwiczy loty nocne. Determinacja biznesmena budzi coraz większą nieufność portiera Chodźki.

CÓRKA ŹLE STRZEŻONA (7)

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Prezesostwo Nowakowie proszą Jacka, by poszedł za nich na premierę "Córki źle strzeżonej" do Teatru Wielkiego. Chłopak chętnie się zgadza, tym bardziej że zyskuje tym samym pretekst do randki z Moniką. Po spektaklu oboje idą do restauracji. W lokalu spotykają Sandrę, która rozmawia z Jackiem w ten sposób, jakby wciąż była jego dziewczyną. Monika, widząc to, zostawia ich razem. Nazajutrz Jacek opowiada prezesowej przebieg premiery, dodając, że byli na niej także Wietnamczycy, którzy coraz bardziej interesują Nowaka. Po zdaniu relacji kierowca pędzi pod szkołę, gdzie próbuje odzyskać względy Moniki.

HOROSKOP DLA PANNY (8)

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Prezes Nowak ma kłopoty. Nie dość, że zmienia nazwę firmy, to jeszcze Chodźko szantażuje go dokumentami, które zabrał w trakcie kontroli skarbowej. Czarę goryczy przepełnia oblany egzamin z pilotażu. Jacek dojrzewa do arcyważnej decyzji. Zamierza poprosić Monikę o rękę.

ŻÓŁTE WYCISZENIE (9)

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Prezes Nowak rozpoczyna współpracę z Azjatami. W celu godnego zainaugurowania wspólnych interesów wydaje w swej rezydencji przyjęcie dla wietnamskich biznesmenów. Nowakowa zaś ulega gwałtownej fascynacji religią i sztuką Wschodu. Tymczasem Jacek również wybiera się na uroczystą kolację, lecz do mieszkania Moniki. Po przybyciu na miejsce konstatuje, że ten wieczór spędzą tylko we dwoje.

SERCE NIE SŁUGA (10)

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Dziadek Jacka wraca do mieszkania razem z Helenką, pensjonariuszką domu starców. Osłupiałej rodzinie oznajmia, że zamierza się żenić. Najpierw jednak chce zrealizować odwieczne marzenie ukochanej. Jest nim wizyta w operetce i ujrzenie na żywo Bogusława Kaczyńskiego. Wkrótce Jacka odwiedzają syn i synowa Helenki, twierdząc, że dziadek porwał ich krewną. Ania i Jacek postanawiają zrobić wszystko, by nie dopuścić do rozłąki dziadka i wybranki jego serca.

2024.03.01 02:36:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.