Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ELEGIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 11. 26
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Język:
  polski, niemiecki, łotewski
 • Czarno-biały + barwny, 2402 m, 84 min

Kanonada armatnia. Stojący w lesie oddział piechoty wysyła kilku żołnierzy na zwiad. Na otwartym polu leży ranny człowiek. W trakcie próby ratowania mu życia, ginie dowódca oddziału.
W zdobytym okopie niemieckim żołnierze przygotowują się do odpoczynku. W polowym szpitalu trwa gorączkowe opatrywanie rannych, przerwane niespodziewanym nalotem lotniczym. Wśród rannych żołnierzy krząta się sanitariuszka, daremnie szukająca świadka śmierci swojego męża, który pamiętałby jego ostatnie słowa.
O świcie wymarsz. Oddział przedziera się przez zaminowane pole. Nieoczekiwanie żołnierze zostają otoczeni przez przeważające siły niemieckie. Na wielkiej, śnieżnej przestrzeni trwa nierówna walka do ostatniego naboju, potem na bagnety. Po beznadziejnej walce, w połowie wykrwawiony oddział kapituluje. Rannych Niemcy dobijają. Pozostałych zabierają do folwarku we wsi Felderborn i zamykają w szopie. Przesłuchiwani oficerowie orientują się, że rankiem hitlerowcy zamierzają ich rozstrzelać. Tymczasem wieś przygotowuje się do ewakuacji. SS-mani wychodzą asekurować cywilny tabor. Uwięzieni żołnierze polscy podejmują desperacką próbę ucieczki. W drodze natykają się na Niemców. Rozpoczyna się śmiertelny pościg. Niemcy na nartach, uzbrojeni - mają zdecydowaną przewagę. Wyłapanych polskich żołnierzy prowadzą do wsi. Tam wiążą ich kolczastym drutem, zamykają w stodole, którą polewają benzyną i podpalają. Żołnierze umierają z okrzykiem: "Jeszcze Polska nie zginęła".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:02:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman