Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO MY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Premiera:
  2000. 02. 11
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny (negatyw: Kodak Vision), dźwięk: Dolby Stereo, 89 min

Nazwisko Waldemara Szarka zajmuje poczesne miejsce w polskiej kinematografii - reżyser i scenarzysta, absolwent łódzkiej "filmówki" i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, twórca licznych dokumentów oraz filmów kinowych: "Czuję się świetnie", "O rany, nic się nie stało", "Mów mi Rockefeller", "Goodbye Rockefeller", "Oczy niebieskie", "Spona". W obyczajowej opowieści "To my" traktującej o współczesnej młodzieży jeszcze raz poruszył ulubiony temat - problemy młodego pokolenia. Napisał scenariusz wespół z Jackiem Janczarskim, z którym współpracował od początku lat 80. Autor m.in. niezapomnianych dialogów radiowych nie doczekał jednak premiery filmu w kinach, która odbyła się w lutym 2001 roku. Zmarł kilka dni wcześniej.
"Temat filmu wziął się z życia" - mówił reżyser. W latach 90. głośno było w Polsce o rozmaitych aferach związanych z egzaminami maturalnymi. Autorzy scenariusza skrupulatnie gromadzili wszystkie informacje i doniesienia prasowe o kolejnych skandalach, ciekawiły ich reakcje zainteresowanych stron - nauczycieli, rodziców i wreszcie samych uczniów.
Główne role zagrali w filmie aktorzy nieznani - debiutująca na ekranie studentka anglistyki Marta Dąbrowa i Rafał Cieszyński z łódzkiej PWSFTviT mający za sobą epizod w "Ogniem i mieczem". Sensacyjno-miłosnej opowieści towarzyszy muzyka popularnych polskich zespołów młodzieżowych, jak Rezerwat, O.N.A, Wilki, Crew, Taxi. Przewodnią piosenkę "My" napisała specjalnie na potrzeby filmu grupa Myslovitz.

Matura - dla wielu najważniejszy moment w życiu. Sprawdzian wiedzy nie zawsze jednak idzie z parze z dojrzałością życiową. Dla bohaterów filmu "To my" przygotowanie do egzaminu to czas podejmowania ważnych kroków, z których konsekwencji nie zdają sobie sprawy. Beztroskie dzieciństwo Agaty i Widelca skończyło się dosłownie jednego dnia - gdy podjęli niefrasobliwą decyzję zdobycia w nielegalny sposób tematów maturalnych... O egzaminie dojrzałości, tym szkolnym, i tym prawdziwym, opowiada film. Agata jest w czwartej klasie liceum. Nigdy nie miała kłopotów z nauką, dlatego zbliżająca się szybko matura nie stanowi dla niej problemu. O wiele bardziej przeżywa swe zauroczenie Widelcem, najprzystojniejszym chłopakiem w klasie. Szaleją za nim wszystkie dziewczyny, przy których Agata - jak się jej przynajmniej wydaje - nie ma żadnych szans. Ojciec Widelca jest burmistrzem. Spełnia wszelkie zachcianki syna - telefon komórkowy, samochód, niecodzienne hobby (wspinaczka). W zamian oczekuje tylko jednego - dobrych wyników w nauce i zdanej matury. Nie trudno się domyślić, że dla Widelca spełnienie życzeń ojca leży w sferze marzeń. Trzeba się jednak zabrać do pracy, bo gra jest warta świeczki. Jeśli nie przyniesie do domu świadectwa dojrzałości, natychmiast zostanie powołany do wojska. A że Widelcowi wydaje się, że nie jest stworzony do ślęczenia nad podręcznikami, musi uciec się do podstępu... Agata mieszka tylko z mamą. Ich stosunki, niestety, ostatnio się trochę pogorszyły. Agata czuje się odstawiona na boczny tor, bo mama się z kimś spotyka i nie ma już tyle czasu, co dawniej, by rozmawiać z córką o jej problemach. A nazbierało się ich trochę. Zakochana bez wzajemności Agata zostaje okradziona. Wskutek tego traci dorywczą pracę, dzięki której miała własne kieszonkowe. Prawie natychmiast musi oddać byłemu pracodawcy 2000 złotych. Dla niej jest to kwota nieosiągalna. Zrozpaczona i załamana wraca do domu. Matka nie może jej pomóc - w kuratorium, gdzie pracuje, wypłata dopiero za kilka dni. A ojciec? - cóż, jak zwykle nie ma go w najtrudniejszych momentach. Dziewczynie wydaje się, że nic gorszego nie może jej spotkać. Czy na pewno? Gdy nieoczekiwanie Widelec zaprasza Agatę na imprezę do kolegi, Agata jest najszczęśliwszą dziewczyną pod słońcem. Nawet przez myśl jej nie przejdzie, że ta chwila radości, jest tylko początkiem nowym problemów w jej nastoletnim życiu. Problemów całkiem poważnych, z którymi będzie musiała się zmierzyć. Czy zda pozytywnie ten egzamin dojrzałości?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.05.21 07:28:53
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych