Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LISTY MIŁOSNE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny (negatyw: Kodak Motion Picture Film), Dźwięk: Dolby Stereo, 105 min

  Okres zdjęciowy: luty - marzec 2001.
  Lokacje: Świnoujście, Łódź (wesołe miasteczko, Pałac Biedermanna u zbiegu ulic Północnej i Franciszkańskiej), Ruda Pabianicka, Bratoszewice pod Łodzią.

  Film dedykowany pamięci Wojciecha Jerzego Hasa.

Główna bohaterka, Teresa to 30 letnia kobieta, mieszkająca z rodzicami w samotnie stojącym domu nad morzem. Pracuje w szpitalu, opiekuje się ludźmi starymi i chorymi. W domu zaś jest podległa despotycznej matce, która pomimo całej miłości jaką ją darzy, traktuje ją trochę jak służącą. Pewnego dnia zauważa kilkuletnią dziewczynkę Julkę, która grzebie w śmietniku obok jej domu. Zaintrygowana Teresa próbuje się do niej zbliżyć. Śledząc Julkę, poznaje Janusza, młodego chłopaka pracującego w wesołym miasteczku. Julka zafascynowana Januszem a jednocześnie Teresą, postanawia zbliżyć ich ku sobie. Wykorzystuje znalezione cudze listy miłosne i - podrabiając na zmianę podpisy Janusza i Teresy - nosi je między nimi. Dotychczasowe życie Teresy zmienia się i nabiera nowych wartości. Próbuje ona ułożyć sobie życie u boku Janusza. Jednak będąc silnie związana emocjonalnie z rodzicami, nie potrafi odejść z domu. Jednocześnie uwikłana w romans ze starszym od niej Jerzym, pracującym w tym samym co ona szpitalu, nie potrafi poradzić sobie z sytuacją w jakiej się znalazła.
Akcja filmu dzieje się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wigilia i okres świąteczny tworzą atmosferę bardzo rodzinną wręcz familijną. Jest to czas wzmożonej potrzeby posiadania domu, bliskich, ciepła rodzinnego. Film jest opowieścią o próbie urządzenia sobie życia w chwili, kiedy jest na to zbyt późno. Podejmuje i rozwija wątek tajemnicy jaką jest wpływ na nasze życie nierozwiązanych problemów z przeszłości. Zdrada dotyczy nie tylko wątku miłosnego ale obejmuje wszystkie aspekty życia bohaterów. Podjęcie tematu zdrady jest przewrotnością, ponieważ wszyscy starają się tutaj być dobrzy i uczciwi. Film stawia pytania: m.in. jak opuścić kogoś, kogo się kocha, jak w miłości zachować własną suwerenność, jak destrukcyjna bywa źle pojęta lojalność. Bohaterowie żyją ze sobą, a faktycznie obok siebie, są samotni we własnych wyborach i uczuciach.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda aktorska
2023.01.18 02:16:01
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.