Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLUBY UŁAŃSKIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1934
 • Premiera:
  1934. 12. 23
 • 73 min

  W napisach początkowych filmu informacja: Sceny wojskowe w opracowaniu gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego wykonano przy łaskawym współudziale 7-go Pułku Ułanów Lubelskich.

Po raz pierwszy spotykają się w dworze pleszczowickim pewnego sierpniowego ranka 1914 roku. Jest ich siedmiu. Mają broń i siodła, nie mają koni (był to zalążek 1 pułku ułanów legionowych)... Gończa zakochał się w pięknej pani dziedziczce, Marii, lecz pojawienie się męża odbiera mu nadzieję... Janek darzy sympatią maleńką Krzysię... Zabierają konie i wyruszają na wojnę. Dołącza do nich pan dziedzic, lecz ginie w wojennej zawierusze. Po piętnastu latach znów się spotykają. Gończa jest pułkownikiem, Janek - majorem. Uprzednio jednak złożyli "śluby ułańskie", że się nigdy nie ożenią. Cóż z tego, kiedy drzemiące uczucia budzą się do życia. I w końcu na ślubnym kobiercu stają cztery pary, bo jednocześnie ordynansowie obu oficerów zdołali podbić serca miejscowych nadobnych "garkotłuków"...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Utwór Kazimierza Andrzeja Czyżowskiego
Nowela
AutorKazimierz Andrzej Czyżowski

Varia
pokaż

2022.02.24 10:38:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego