Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AGNIESZKA HOLLAND

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny. 22 min.

Agnieszka Holland - należy do kilku polskich reżyserów filmowych, których nazwiska są znane na całym świecie. W 1967 roku, w wieku 18 lat, rozpoczęła studia w praskiej szkole filmowej - FAMU. Rok później, w czasie Praskiej Wiosny, artystką zainteresowała się polska Służba Bezpieczeństwa. Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, jak donosi polski esbek przebywający w tym czasie w Pradze, Agnieszka Holland staje się jedną z głównych postaci strajku na praskich uczelniach. Kiedy reżyserka wyjeżdża do Polski, aby spotkać się z rodziną, polskie władze, nie zezwalają jej na powrót do Czechosłowacji. W kilka miesięcy po ponownym przyjeździe do Pragi, zostaje oskarżona o pomoc w przemycaniu nielegalnych wydawnictw do Polski i kilka miesięcy spędza w więzieniu, gdzie nieomal nie zostaje zgwałcona. Jej sprawa jest odpryskiem jednego z najgłośniejszych procesów przeciwko opozycji w PRL, zwanego "Procesem Taterników". Po skończeniu studiów i powrocie do Polski reżyserka podlega dalszej inwigilacji SB. Obiektem szykan staje się również jej mąż - Laco Adamik, który ma kłopoty z podjęciem pracy. Wobec reżyserki zostaje założona "sprawa operacyjnego sprawdzenia" o kryptonimie "Czeszka". Artystka ma kłopoty z wykonywaniem swojego zawodu, SB utrudnia jej także wyjazdy zagraniczne. Kiedy wybucha Stan Wojenny, reżyserka nie wraca z wyjazdu służbowego do Szwecji. Po dwóch wywiadach udzielonych szwedzkim gazetą i artykule, który pisze dla Paryskiej Kultury, staje się osobą wyklętą przez propagandę PRL. Ponownie przyjeżdża do Polski dopiero siedem lat później. Reżyserka opowiada swoją historię w scenerii czeskiej Pragi. Razem z nią jesteśmy w budynku szkoły Filmowej FAMU i pod polską ambasadą, przed którą protestowała w okresie Praskiej Wiosny. Odwiedzamy też więzienie na Rozyńcu, gdzie była przetrzymywana. Ilustracją jej słów są materiały SB z teczki reżyserki, archiwalia filmowe z inwazji na Czechosłowację, oraz, nigdzie dotąd niepublikowane, fotografie z archiwum matki artystki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl