Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JACEK FEDOROWICZ

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 22 min

Jacek Fedorowicz - jeden z najbardziej znanych polskich satyryków. Absolwent gdańskiej ASP. Wraz z Marcinem Wolskim stworzył kultową, audycję radiową "60 minut na godzinę".
SB zainteresowała się artystą na początku lat 80. Próbowano zmusić go do ograniczenia występów, zdaniem Służby Bezpieczeństwa, godzących we władze PRL. Miedzy innymi usiłowano odwieść go od wystąpienia podczas "blokady ronda" w Warszawie, gdzie wygłosił swój chyba najsłynniejszy monolog o "waadzy", która chce przejąć Solidarność. Po wybuchu Stanu Wojennego zerwał wszelkie kontakty z oficjalnymi mediami. Zajął się nielegalną produkcją kaset ze swoimi występami i sprzedażą własnych rysunków satyrycznych. SB wielokrotnie próbowała "uprzykrzyć" mu życie: palono mu samochód, nękano anonimowymi telefonami i listami, wzywano do Urzędu Finansowego.
Satyryk opowiada o tym wszystkim na parkingu, gdzie spalono jego samochód. W filmie pojawiają się pamiątki artysty z tego okresu: jego rysunki satyryczne, wydany w podziemiu komiks o "Solidarności", anonimy, które dostawał, niepublikowane dotąd zdjęcia z solidarnościowych występów. Całość uzupełniają archiwalne materiały filmowe z lat osiemdziesiątych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.01.17 13:04:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman