Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Igo Sym

Igo Sym - galeria

 

  • 1896. 07. 03
    Data urodzenia
    Innsbruck; Austria
  • 1941. 03. 07
    Data śmierci
    Warszawa; z wyroku sądu podziemnego został zastrzelony jako niebezpieczny agent niemiecki w swoim mieszkaniu przy ulicy Mazowieckiej 10

Właściwie: Julian Sym.
Aktor. W latach 1915-1918 walczył - przede wszystkim na froncie włoskim - w szeregach armii austro-węgierskiej zdobywając stopień porucznika. Do 1925 r. pracował jako urzędnik. W filmie debiutował w 1925 roku i odtąd często występował w filmach polskich (miał ok. czterdziestu ról filmowych). Występował w warszawskich teatrzykach rewiowych. Posiadał bardzo korzystne warunki zewnętrzne i wyjątkową sprawność fizyczną. W czasie okupacji hitlerowskiej podjął się zorganizowania w Warszawie "polskiego życia teatralnego". Jako obywatel niemiecki (reichsdeutsch) został dyrektorem tzw. Theater der Stadt Warschau i otrzymał koncesję na T. Komedia i kino Helgoland (Polonia). Z wyroku sądu podziemnego został zastrzelony jako niebezpieczny agent niemiecki w swoim mieszkaniu przy ulicy Mazowieckiej 10. W wyniku akcji represyjnej, podjętej przez władze niemieckie po jego śmierci stracono w Palmirach dwudziestu jeden mężczyzn, aresztowano i zesłano do Oświęcima m. in. Leona Schillera i Stefana Jaracza, rozesłano listy gończe za Dobiesławem Damięckim i Ireną Górską.

Brat muzyka i aktora Freda Syma.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.02.11 01:57:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor