Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Białoszczyński

Tadeusz Białoszczyński - galeria

 
zwiń

 • 1899. 11. 25
  Data urodzenia
  Tamanowice k. Mościska
 • 1921. 09. 10
  Debiut teatralny
  w krakowskim Teatrze im. Słowackiego jako Karol von Schaunberg w "Burmistrzu Stylmondu" M. Maeterlincka
 • 1953
  Nagroda
  Nagroda Państwowa III stopnia
 • 1978
  Nagroda
  Nagroda Prezesa Komitetu d/s PRiTV I stopnia za całokształt działalności artystycznej w programach PRiTV
 • 1978
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1979. 01. 24
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 167-III-4)

Aktor. Syn rolnika. Po ukończeniu krakowskiego Gimnazjum Św. Jacka (1919) został uczniem Miejskiego Kursu Dramatycznego. Po ukończeniu szkoły grał w Teatrze im. Słowackiego ( do 1924 r.), a następnie w Łodzi, Warszawie, Wilnie i Lwowie. Dwa ostatnie lata przed wojną spędził na deskach stołecznego Teatru Narodowego. Podczas okupacji był robotnikiem, pracował też jako szatniarz i urzędnik. Występował w jawnych teatrach : Komedia, Nowości, Maska. Po Powstaniu Warszawskim wywieziono go do obozu w Zakroczymiu. Doszedłszy do zdrowia zaangażował się latem 1945 roku do Starego Teatru w Krakowie. Latem 1952 r. powrócił do Warszawy; występował w Teatrze Współczesnym, a potem w Teatrze Narodowym; w 1959 r. przeszedł do Teatru Polskiego i występował w jego zespole do końca życia. Po raz pierwszy do filmu został zaangażowany przez Polską Spółkę Filmową szukającą "nowych twarzy" i zagrał z powodzeniem w "Płomiennych sercach" Romualda Gantkowskiego. Często grywał role książąt, hrabiów, lokajów a pod koniec życia ukazał talent w kreacjach starszych, nobliwych panów. ( Źródło : Maśnicki J., Stepan K. : Pleograf. Kraków 1997)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.11.27 00:48:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor