Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPERACJA "KOZA"

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 03. 31
  • Gatunek:
    Komedia
  • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby SR, 2560 m, 91 min

    Okres zdjęciowy: 15 kwietnia - 6 czerwca 1999.
    Lokacje: Warszawa (gmach Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2).

W tajnej bazie KGB w Okręgu Kaliningradzkim zespół "specjalistów" nakłania dawną agentkę, obecnie tancerkę Teatru Bolszoj, Wierę Tichonową do podjęcia jeszcze jednego zadania. Generał KGB zleca jej misję w Warszawie. Przy pomocy Jurija i Grigorija ma ona wykraść wynalazek naukowca Adama Horna służący do ... zamiany świadomości. Horn jest dawnym uczniem innej funkcjonariuszki KGB, profesor Gurgenidze.
Warszawa. Horn wygłasza wykład na temat swych badań. Prezentuje film dokumentujący jego sukces, w którym "osobowościami" zamieniają się koza i pies. Przeciwnik Horna, profesor Rozwaniec zwolennik przeszczepów mózgu opuszcza salę oskarżając Horna o oszustwo.
Adam Horn ma narzeczoną Annę, córkę pułkownika UOP Krępskiego. Młodzi planują wspólne życie. Anna jest jednak rozczarowana, gdy Horn przyznaje, że rejestrację eksperymentu sfingował przy pomocy komputera. Liczyła bowiem na dobrze płatną posadę dla Adama w UOP. Po wyjściu Anny w mieszkaniu Horna zjawia się Wiera, przedstawiając się jako studentka. Horn ukończył właśnie pracę nad swym wynalazkiem. Wypróbowuje go na sobie i Wierze. Okazuje się, że jego katalizator, wzmocniony działaniem bodźców erotycznych zadziałał. Rano Wiera budzi się w ciele Adama, a on w jej ciele. Rozpoczyna się seria niezwykłych perypetii...

Konrad Szołajski na pomysł realizacji tej komedii wpadł jeszcze w latach 80. Reżyser przyznał, że tekst scenariusza powstał ze swoistego sprzeciwu wobec dominującego wtedy kina "moralnego niepokoju", które Szołajski uznawał za "podręcznik socjologii przełożony na obrazki". On sam miał inne zainteresowania. W 1984 roku nakręcił film "Jajo", wariację na temat prozy Bułhakowa, która czerpała obficie z tradycji Monty Pythona, a także nawiązywała do kina "nowej przygody".
"Koza" zmieniła się bardzo od czasu swego powstania. Pierwsza wersja scenariusza dotyczyła lat 30. Bohaterami mieli być hitlerowska agentka i żydowski naukowiec, a tłem wydarzeń sanacyjna Polska. "Chciałem pokazać trochę paranoicznej polskiej rzeczywistości - tej historycznej, ale kojarzącej się ze współczesnością. Marzyło mi się zażartować z hurrapatriotycznej tradycji, komunistów, faszystów, legionistów i w ogóle wszystkiego co było do wyśmiania w dwudziestoleciu międzywojennym, a co odbijało się dalej czkawką w naszej świadomości".
Po 1989 Szołajski powrócił do zarzuconego parę lat wcześniej projektu. Przedtem jednak nakręcił "Człowieka z ..." (1993), przyjętą w bardzo zróżnicowany sposób, satyryczną komedię polityczną z Cezarym Pazurą, która była swoistym pastiszem "Człowieka z marmuru" i "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy.
Szołajski jest cenionym dokumentalistą (m.in. filmy "Dziennikarze '82", "Sceny z życia kick-bokserki", "Pani od seksu"), autorem słuchowisk, scenariuszy do komiksów, tekstów satyrycznych. Jego próby fabularne ("Jajo", "Welcome to Britain", "Musisz żyć") wzbudzały mieszane reakcje.
Przy realizacji "Kozy" pomógł Canal+ finansujący znaczną część produkcji (wcześniej Canal+ był producentem "Człowieka z ..."). Realizację ułatwił także fakt, że scenariusz "Operacji..." zakwalifikowano w 1996 roku do udziału w warsztatach scenariuszowych Equinoxe, które odbywają się w Beychewelle pod Bordeaux. Tam - według słów Szołajskiego - życzliwych rad warsztatowych udzielili mu scenarzyści tacy jak Zachary Sklar ("JFK"), Larry Gross ("48 godzin") czy Sasza Adabachian (scenarzysta Nikity Michałkowa i Andrieja Konczałowskiego). Idąc za ich wskazówkami Szołajski zrezygnował z silnie akcentowanych wątków politycznych na rzecz czystej farsy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.03.01 02:36:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.