Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MĘSKA SPRAWA

2001
Sławomir Fabicki

Trzynastoletni Bartek (znakomicie zagrany przez Bartosza Idczaka) mieszka w biednej dzielnicy Łodzi. W domu: młodszy brat, skręcająca lalki matka i wylegujący się (z przerwami na wyjścia do pośredniaka) ojciec. W szkole: rozsadzany ambicją nauczyciel wychowania fizycznego (rola Mariusza Jakusa, pamiętnego Jana Jabłońskiego "Tygrysa" z Samowolki [1993] Feliksa Falka), widzący w Bartku czołowego napastnika uczniowskiej drużyny piłkarskiej. W schronisku: stary, schorowany pies Bukiet, dla którego chłopiec wykrada kolegom śniadania. Z rzeczy widzialnych - to właściwie wszystko. Męska sprawa (fabularna etiuda Sławomira Fabickiego, ze zdjęciami Bogumiła Godfrejowa) jest jednak filmem o niewidzialności.

Bartek czyta ojcu zapisaną w dzienniczku uwagę. Wszyscy w domu wiedzą, do czego to preludium. Matka wymyka się do kuchni, braciszek ucieka pod stół, ojciec szykuje skórzany pas. Samego bicia jednak na ekranie nie ma - pierwsze uderzenie zlewa się z (rozpoczynającym kolejne ujęcie) hukiem trzaśniętej bramy przy szkolnym boisku. Nikt niczego nie widział.

Bohater, mimo drygu do piłki, chce zrezygnować z przygotowań do ważnego meczu. Ma różne wymówki, jednak trener jest nieugięty. W końcu wybiera się do rodziców chłopaka, a ten nie ma już wtedy wyboru - albo piłka, albo spotkanie z ojcem (niespełnionym zawodnikiem). Gdy Bartek po raz kolejny nie chce rozebrać się przed treningiem ze swych rzeczy, rozwścieczony wuefista zdziera je z niego - i widzi poranione plecy chłopca. "Ojciec go tłucze, trenerze. Rurką". Pod ubraniem nie widać. Wojciech Kuczok pisał o Męskiej sprawie: "Truizmem byłoby stwierdzenie, że [film - PP] jest przejmujący - bo my jesteśmy w tym wypadku przejmujący: przejmujemy ból i upokorzenie od młodego bohatera, przyjmujemy je na siebie, wychodzimy z kina pobici. Fabicki nie epatuje aktem przemocy, on się dokonuje między kadrami, dla nas zostaje obraz zaszczutego dziecka, które dzieli wspólnotę losu ze zdychającym w azylu psem" [W. Kuczok, Pręgi, "Kino" 2002, nr 01, s. 7].

Ostatnia scena etiudy (nominowanej w roku 2002 do Oscara) to prawdziwy majstersztyk. Szukający chłopca trener znajduje go zamkniętego w boksie z ukochanym psem. Po jednej stronie drucianej kratki - ci słabi i bezbronni; po drugiej - krzyczący, przepraszający, namawiający do wyjścia nauczyciel. Jest jednak i braciszek Bartka, który najpierw tylko obserwuje całą scenę, by w pewnym momencie pokręcić lekko głową i bezgłośnie powiedzieć: "Nie wychodź". Najkrótsza porada, streszczająca w sobie ból ukrywany w pamięci i pod ubraniem: nie wychodź.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego